На около 25 километра северозападно от кабинета на министър-председателя на Индия Нарендра Моди в Ню Делхи се намира газова електроцентрала на стойност 780 млн. долара, която може да намали задушаващото замърсяване в индийската столица, но работи с минимална част от капацитета си.

1 500 мегаватовата централа в Бавана е работила с около една шеста от капацитета си вчера, докато много по-стара електроцентрала на въглища, която се намира на 15 километра югоизточно от Ню Делхи, е осигурила по-голяма част от електричеството за града.

Това показва, че Индия изпитва затруднения да последва САЩ и Европа в това да предостави на природния газ по-голяма роля при производството на електричество, при което се отделят по-малко вредни емисии, които влошават качеството на въздуха.

В страната има в изобилие от по-мръсната суровина, след като производството бе увеличено, което пък се отрази на конкурентоспособността на газа, въпреки 33-процентното понижение в цената на суровината през последната година.

Вижте още: Това е първото летище, захранвано изцяло от слънчева енергия

Природният газ се използва за генерирането на 8% от електричеството в Индия спрямо 62% за въглищата. Въпреки това газовите електроцентрали са използвали по-малко от една четвърт от капацитета си от близо 24 500 мегавата през 12-те месеца до март.

Местните власти в Ню Делхи са заявявали, че искат да използват природен газ. Предизвикателството е да се осигурят достатъчно евтини доставки, за да се гарантира, че дистрибуторите ще купуват електричеството.

Най-големият индийски износител на газ GAIL India Ltd. обяви, че води преговори с Pragati Power Corp., която управлява елетроцентралата в Бавана, за доставка на газ. Електроцентралата може да задоволи около една трета от нуждите на този мегаград.

Годишното ниво на замърсяване от работещата на въглища електроцентрала в столицата се равнява на нивото на вредните газове на всички автомобили в града за 18-годишен период.

Ню Делхи е най-замърсеният град в света според проучване на Световната здравна организация за 2014 г. Четирите най-замърсени града в света са в Индия. Вредните микрочастици могат да проникват дълбоко в белите дробове и да влизат в кръвта.

Моди обяви рекордно разрастване на производството на електроенергия от възобновяеми източници в опит да ограничи вредните месии. Той също така насърчи държавната Coal India Ltd. да добива повече въглища с цел намаляването на прекъсванията на електрозахранването.

Преминаването към по-чиста енергия като слънчевата е дългосрочен процес. През това време газовите електроцентрали, които биха могли да стабилизират електропреносната мрежа и да намалят замърсяването, не се използват.