Най-смъртоносните пътища в света се намират в Либия. Това сочат данните от проучване на Световната здравна организация (СЗО).

Информация, събирана в 180 страни по целия свят, води до извода, че държавите с ниски доходи имат най-висок процент на смъртни случаи при катастрофи.

Около 90 на сто от всички катастрофи с фатален край се случват в страни с ниски доходи, въпреки че по пътищата им се движат само около половината от превозни средства на планетата.

На всеки 100 000 души в Либия се падат по 73.4 смъртни случая, възникнали като резултат от движението по пътищата. Следващата страна с най-опасни пътища е Либерия - с ниво на смъртност от 33.7.

Шансовете за смърт при катастрофа в Африка са 26.6 на 100 000 - най-високите в света. Следващи в списъка са страните от Източното Средиземноморие и западната част на Тихия океан, със съответни проценти на фаталност от 19.9 и 17.3, посочва T+L.

На противоположния край на спектъра, най-малко смъртоносни са пътищата в Западна Европа.

Мждувременно в САЩ, най-опасните щати за шофьорите са Монтана и Арканзас, според данни на Auto Insurance Center.

Експертите напомнят, че смъртността може да бъде намалена само с едно движение на ръката: според данните, най-голям брой смъртни случаи са причинени от неизползване на предпазния колан.

Според СЗО, някой умира по пътя на всеки 25 секунди. Това прави около 1.2 милиона души годишно.

Организацията се надява да намали наполовина броя на смъртните случаи и нараняванията от пътнотранспортни пътешествие в глобален мащаб до 2020 г., като насърчава държавите по целия свят да подобряват законодателството си в сферата за безопасност по пътищата.