Учени от Калифорнийския университет откриха, че Земята е съставена от две планети - Земя и Тея. Последната представлява протопланета с размерите на Марс, която се е сблъскала със нашата планета преди 4,5 милиарда години, когато Земята е била само на 100 000 000 години.

Досега се смяташе, че Тея просто се е ударила в Земята. Част от нея се е откъснала и се е образувала Луната. Тея след това е продължила пътешествието си из Космоса.

Новото изследване, публикувано в списание Science, сочи, че когато Тея се е ударила със Земята, тя е станала част от планетата. Това означава, че Тея се намира под краката ни. Тя е част от планетата Земя.

Изследването, което е финансирано от НАСА, Обсерваторията Deep Carbon и Европейския съвет, се фокусира върху сравнението на камъни от Луната и Земята. Откритията насочват учените към заключението, че Земята и Луната са подобни, тъй като Луната е създадена по същото време, в което Тея се врязва в Земята и остава в нея.

Ричард Янг, главен ръководител и професор по геохимия и космохимия, смята, че след удара "Тея се е смесила както със Земята, така и с Луната". По думите му става дума за процес на разпръсване между двете тела.

Идентичната природа на Луната и Земята дълго време вълнува учените и те се опитват да разберат каква е връзката между двете.

Янг и екипът му са сравнили 7 лунни камъка и 5 камъка, взети от мантията на нашата планета в областта на Хаваите и Аризона.

Изследвайки кислородните атоми на камъните, учените установят, че са резултат от едно събитие: разбиването на Тея и взаимодействието й със Земята.

Това събитие отключва още много въпроси, сред които и този за произхода на водата на Земята.

Янг смята, че водата е присъствала на Земята още преди удара, но съществува и възможност тя да е била "доведена" от богати на вода астероиди милиони години назад. По това време ударите между големи космически тела са били често явление.