Най-много спят жителите на Холандия, а най-малко време за сън отделя населението на Япония и Сингапур. Това сочат данните на учени, взели предвид сведения за представители от 100 страни в цял свят.

Математици от университет в щата Мичиган са получили информация за характеристиките на съня на няколко холяди души с помощта на безплатно мобилно приложение, чиято функция е да се бори със синдрома на часовата разлика. Приложението се казва Entrain.

След стартирането му през 2014 година около 8% от потребителите му са се съгласили (при условия за анонимност) да споделят с учените информация за времето, което отделят за сън.

Учените предупреждават, че спецификата на подбор на участниците прави изследването негодно за пълен анализ и картина на практиките на всички хора, но дава ориентировъчна представа.

Преди всичко изследователите са успели да изяснят, че часът на заспиване се определя от социални фактори - необходимост да се работи продължително време или вечерни развлечения.

Впечатление прави, че повечето хора се будят сутрин, залагайки на своя биологичен часовник. По този начин късното заспиване неизбежно води до прекъсване на съня.

Освен това учените установили, че жените спят средно 30 минути повече от мъжете. Те по-рано си лягат и стават по-късно.

Най-силно тази тенденция е изразена на възраст 30-60 години.

Мъжете на средна възраст обикновено са лишени от пълноценен сън. Те често спят по-малко от препоръчителните 7-8 часа в денонощието.

А каква е ролята на възрастта в определянето на времето за сън? И това са успели да научат изследователите.

Колкото по-стари стават хората, толкова по-рано си лягат.

Колкото до националните особености, най-много спят жителите на Холандия (средно 8 часа и 12 минути). Сънят им е с 45 минути по-продължителен, отколкото на японците и сингапурците (7 часа и 24 минути).