Космическият апарат Cassini потегли на последната си обиколка около Сатурн. Машината изучава тази планета, откакто навлезе в орбитата й преди 13 години.

Апаратът е първият, който стига толкова близо до Сатурн. Вчера той прелетя покрай луната й Титан за 127-и път.

Досега Cassini е изпратил на Земята огромно количество снимков материал, който би могъл да помогне на учените да разгадаят устройството на Сатурн и неговите луни.

Шестата планета от Слънчевата система е газов гигант. Тя е втора по големина – след Юпитер.

Открити са шестдесет естествени спътника около планетата, като най-големият от тях е Титан. Той е по-голям от Меркурий и единственият естествен спътник в Слънчевата система, притежаващ значителна атмосфера.

В събота Cassini ще навлезе в пространството между Сатурн и най-вътрешния пръстен на планетата. До това място никога досега не е достигала технология, създадена от човек, подчертават от НАСА.

В средата на септември космическата сонда ще бъде погълната от атмосферата на планетата. До тогава обаче учените се надяват тя да изпрати кадри от това място в галактиката ни, което никой не е виждал преди.

За да отбележи работата на един от най-добрите си апарати, създаден съвместно с Европейската космическа агенция, НАСА създаде видео симулация на последните месеци от живота на Cassini и сблъсъка му с атмосферата на Сатурн.

Търсачката Google също почете апарата, създавайки doodle, който показва минаването на космическата сонда през пръстените на Сатурн.

За любителите на една от най-мистериозните планети – Сатурн, е създадено и специално приложение, наречено Еyes on Cassini. С него могат да се наблюдават последните дни от живота на апарата.