Течащата през северната част на Южна Америка река Амазонка е милиони години по-стара, отколкото учените смятаха досега.

В научните издания до момента за точна възраст на водния басейн се смяташе периодът между 1 до 1.5 млн. години. Оказва се, че той е между 9 и 9.4 млн. години.

Холански и бразилски учени са стигнали до това заключение след анализ на седименти, добити при сондиране за нефт и газ.

Реката е открита от Франсиско де Ореляна през 1542 г., който заедно с отряда си влиза в битка с племе от жени-воини, смятани за легендарните амазонки.

Амазонка преминава през териториите на държавите Перу, Колумбия и Бразилия. Тя е най-пълноводната река, която притежава и най-обширния водосборен басейн на планетата.

Реката е първенец и в категориите отток и ширина, но отстъпва по дължина на река Нил, която е смятана за най-дългата на планетата.

Джунглите на Амазонка имат най-впечатляващото биоразнообразие в света. Тук са познати повече от 1/3 от организмите на планетата, като много от тях все още не са известни на науката.

В Амазонка живеят над 3000 вида риби, или повече отколкото в целия Атлантически океан. Водите й са обитавани от най-голямата сладководна риба пираруко, която е дълга над 4 м.

Тук се крие и най-голямата змия в света – гигантската зелена анаконда, която достига дължина от над 11 м. Гигантската лилия Виктория регия пък е най-голямото водно растение в света, чийто диаметър на места е над 2 м.