Очакваше се, че тази година ще бъде рекордна за IPO пазара в Индия, пише “Time”. Суматохата бе най-голяма около листването на Reliance Power на 11 февруари, когато акциите на компанията бяха презаписани 73 пъти.

Но очакванията не се оправдаха – в понеделник акциите на Reliance Power се сринаха още в първия ден на търговията си на борсата в Бомбай, като доведоха и до стремително понижение на индекса Sensex. Инвеститорите, които предварително бяха купили книжа на цена 450 рупии (11.25 долара), уверени, че цената ще се удвои, още на първия ден на търговията загубиха около 121 млн. долара, след като акциите затвориха на 272.5 рупии (9.55 долара), отбелязвайки спад от 17%.

Пазарът в понеделник бе обхванат от паника и започнаха масови разпродажби, в резултат на което индексът загуби 8% (834 пункта).

Явно много неща са се променили от 15 януари насам. Едно е сигурно – илюзиите, че последствията от ипотечната криза в САЩ ще подминат Индия, отдавна са забравени.

В последните години хиляди индийци от средната класа започнаха да търгуват на борсата в стремеж да се възползват от рекордните печалби. Но времената вече не са така добри като преди. Някои коментират, че преди три месеца е било идеалното време за оттегляне на дребните инвеститори.

По всичко изглежда, че Reliance Power ще повтори сценария на други много коментирани азиатски предлагания, като това на PetroChina, например. Китайският петролен гигант за кратък период от време бе най-скъпата компания в света на хартия. През ноември акциите скочиха със 163%, което оценяваше компанията на 1 трилион долара. От IPO-то до сега акциите на PetroChina са загубили 50% от стойността си. Това бе особено голям удар за дребните инвеститори.

Най-вероятно половината от 30-те планирани за 2008 г. IPO-та в Индия ще бъдат отложени. Изключение ще бъде държавната Oil India Ltd – от компанията заявиха, че листването на стойност 378 млн. долара със сигурност ще се проведе през март.

Частният сектор в страната е изправен пред сериозни затруднения, компаниите преосмислят стратегиите си, а инвеститорите са прекалено предпазливи, коментира "Time".