Място за поклонение, духовност и жертвоприношение, храмове са строени от древни времена от религиозните общности по цял свят за почитане на богове и божества.

От плаващи светилища и поразителни синагоги до златни паметници и места за жертвоприношения, вижте кои са тези невероятни сгради.

Храмът на Посейдон, нос Сунион, Гърция

Кацнал върху скалистия нос Сунион в Южна Гърция, този древен храм служи като свидетелство за Златния век на Атина. Храмът на Посейдон е построен между 444–40 г. пр. н. е., посветен на бога на морето и се смята, че е част от строителен проект, иницииран от атинския държавник Перикъл (493–29 г. пр. н. е.), който включва също Партенона и Хефестиона.

Със своята стратегическа позиция на върха на хълма, храмът обозначава и корабните пътища, които свързват Атина с останалия свят. Красиво запазен, той е привлякъл много посетители, включително известния английски поет от 19-и век лорд Байрон, чиито графити могат да се видят върху руините му.

Wat Xieng Thong, Лаос

Разположен в северната част на Лаос, Wat Xieng Thong е един от най-важните храмове в страната. Той е построен в средата на 16-и век от крал Сетатхират в памет на легендарния крал Чантафанит. Със своя великолепен позлатен покрив, богато украсени златни шаблони и зашеметяващи скулптури, Wat Xieng Thong често се смята за един от най-красивите храмове в Лаос.

Пагода Тран Куок, Ханой, Виетнам

Разположена на малък остров в Западното езеро на Ханой, пагодата Тран Куок е с история на повече от 1500 години. Въпреки че будисткият храм е тук от 6-и век, сегашните структури датират от 17-и век. Дърво Бодхи, което може да се намери на територията му, е отгледано от издънка от оригиналното дърво, подарено от индийския президент при посещение в Ханой през 1959 г.

Синагога на Елдридж стрийт, Ню Йорк, САЩ

Синагогата на Елдридж стрийт е само част от останалите сгради от 19-и век, които са сравнително непроменени в сърцето на Ню Йорк. Построена през 1887 г. от източноевропейските евреи, синагогата е една от първите сгради по рода си и се превръща в убежище за еврейски имигранти в Долен Ийст Сайд преди нейния упадък в края на 20-те години на миналия век.

След проект за реставрация в началото на 20-и век, синагогата продължава да се използва като място за поклонение, както и като музей, изследващ нейната история.

Юбилейна синагога, Прага, Чехия

Със своята цветна и впечатляваща фасада в средата на известните куполи и кули на Прага, Юбилейната синагога е красива гледка. Завършена през 1906 г., тя е построена, за да замени църковните сгради, които са били разрушени заради канализацията, и е най-новата по рода си в града.

Построена в стил Арт Нуво и псевдомавритански стил, Юбилейната синагога се основава на плановете на виенския архитект и строител на синагоги Вилхелм Щиасни в чест на сребърния юбилей на император Франц Йосиф I от Австрия. Смелият интериор е богато украсен с дъга от цветове и пищни детайли, което я прави най-зрелищната синагога в Прага.

Партенон, Атина, Гърция

Истински символ на древногръцкия дизайн, Партенонът в Атина е един от най-разпознаваемите храмове в света. Построен е в средата на 5 век пр. н. е. в чест на Атина - гръцката богиня на войната, женските занаяти и мъдростта. Партенонът се издига гордо като искрящ център на Атинския акропол, комплекс от древни структури върху скалист откритие с изглед към града.

Златният храм, Амритсар, Индия

Разположено в индийския град Амритсар, това блестящо светилище получава името си от пищния си позлатен външен вид. Построен между 16-и и 17-и век, Златният храм е изграден, за да бъде централно място за поклонение на сикхите.

Храмът има бурна история, няколко пъти е разрушаван от афганистански нашественици, докато накрая е възстановен в началото на 19 век с мрамор и мед, покрити със златно фолио. След това се превръща в Златния храм.

Шри Сваминараян Мандир, Торонто, Канада

Този грандиозен храм в Торонто, Канада, отваря врати през 2007 г. - повече от 10 години след неговия сестрински храм в Лондон. С помощта на над 1800 занаятчии, предимно доброволци от BAPS - индуистка организация, за изграждането на храма са необходими над 24 000 парчета ръчно издялан камък около 18 месеца за завършване.

Shri Swaminarayan Mandir е място за убежище и поклонение за индийската имигрантска общност в Торонто.