За да реши най-големите си проблеми – от климатичните промени до качеството на храната и ограничаване разпространението на ядреното оръжие – светът има нужда от повече учени.

За да даде отговор на въпроса кои държави отглеждат най-много такива специалисти, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) изготви проучване на завършващите университета студенти в 40-те най-развити държави в света през 2012 г., в сравнение с 2002 г.

Класацията е направена въз основа на процента на научни, технологични, инженерни и математически дипломи на глава от населението, така че да бъде справедливо сравнение между страните с различен брой население. Така например Испания се нарежда на 11-о място с 24% от всички дипломи в тези области.

Ето и кои са 10-те най-умни държави в света, отчитайки завършващите специалности в областта на науката.

10. Португалия

Страната заема последното място в челната десетка с дял от 25% на завършилите специалност от областта на науката. В Португалия е най-голям и делът на хората, които имат докторска степен – 72%.

9. Австрия

Австрия също има 25% и е на второ място с докторанти, като на всеки 1000 души от населението 6.7 жени и 9.1 мъже имат такава научна степен.

8. Мексико

В Мексико делът на хората с научно образование се е увеличил от 24% през 2002 г. на 25% през 2012 г., въпреки че правителството отмени данъчните облекчения за инвестициите на бизнеса в научни проучвания и разработки.

Вижте още: Топ 5 на най-великите български изобретения

7. Естония

В Естония образование в областта на науката има 26% от завършващите, като страната е лидер по дял на дипломираните жени – 41% през 2012 г.

6. Гърция

Страната е похарчила само 0.08% от БВП за научни изследвания през 2012 г., което е от най-ниските нива в развитите страни. Това обяснява защо делът на завършващите такава специалност е намалял от 28% през 2002 г. на 26% през 2012 г.

5. Франция

Във Франция (27%) повечето учени са заети в индустрията, отколкото в университетите или държавни институции.

4. Финландия

Финландия (28%) залага най-много на проучвания в медицината, в сравнение с всички останали научни области.

Вижте още: Десетте най-гениални деца на всички времена

3. Швеция

Швеция (28%) е на по-предна позиция от Финландия заради широката употреба на компютрите, включително програмирането. Повече от три четвърти от работещите използват компютър в работата си.

2. Германия

Германия (31%) е на трето място по абсолютен брой на дипломираните студенти по специалности от науката, технологиите, инженерна дейност или математика.

Преди нея са само САЩ и Китай, които обаче имат много по-голямо население.

1. Южна Корея

Въпреки големия спад на научните кадри – от 39% през 2002 г. на 32% през 2012 г., страната запазва челното си място в класацията на ОИСР.

Чудите се къде е САЩ в класацията? Изненадващо, въпреки многото си световно известни университети и научни изследвания, които се провеждат в тях, страната се нарежда в дъното на класация – на 39-о място с едва 16%.