Според журналист, който е прекарал повече от 30 години в изследване на трагичното корабокрушение на най-известния кораб в света – Титаник, е възможно той да не е потънал заради сблъсъка с айсберга.

Той смята, че пожар е бушувал в корпуса на плавателния съд в продължение на почти три седмици, така че конструкцията му е била отслабена при сблъска с ледения гигант. В трагедията загиват повече от 1500 пътници.

Изследователите на Титаник работят по тази теория и преди, но нови фотографии водят към огъна като основна причина за потъването на кораба, посочва T+L.

Журналистът Синан Малоуни представя потвърждение на това в документалния филм Titanic: The New Evidence, излъчен във Великобритания в неделя.

След като изучава фотографии, направени от електроинженери на кораба, Малоуни е в състояние да идентифицира 9-метрови дълги черни следи по корпуса. Те са разположени непосредствено зад мястото, където айсбергът пробива облицовката му.

Огънят вероятно е причинен от складирано гориво зад едно от котелните помещения. Екипът прави опити да загаси стихията, но те са неуспешни.

"Търсихме точната област, в която се забива айсбергът и открихме, че е имало слабост или повреда на корпуса на това конкретно място, дори още преди плавателният съд да напусне Белфаст," казва Малоуни пред Independent. Според него високата температура на огъня можеше да отслаби стоманата на кораба със 75 процента.

Днес историците призовават потъването на Титаник да бъде обявено за престъпна небрежност.

Смята се, че Титаник е пътувал изключително бързо, тъй като екипажът на борда е знаел за пожара, бушуващ по-долу. Те го смятат за "бомба със закъснител" и се опитват да стигнат до Ню Йорк, преди корабът да се взриви, по заповед на собственика на кораба Джон Пиърпонт Морган.

Изследване на инцидента от 1912 г. предполага, че поради високата скорост на кораба екипажът не е имал достатъчно време да избегне надвисналия айсберг.