На Thomas Street 33 в квартала на Ню Йорк Civic Center се намира 167-метрова монолитна бетонна сграда, облечена в гранит.

Дори в град като Ню Йорк, където високите сгради са типични, хората, преминаващи отдолу, се заглеждат в тази смущаваща структура – не толкова заради височината й, колкото заради външния й вид.

Освен няколко вентилационни отвора от двете страни, голата бетонна плоча на фасадата е без нито един прозорец.

Вижте още: Пет невероятни кръгли сгради

Имотът, наречен Long Lines Building, е собственост на мултинационалната телекомуникационна компания AT&T и наистина е непробиваема крепост.

Когато сградата е построена през 1974 г., AT&T възлагат на архитекта Джон Варнеке да изработи структура, която може да издържи на ядрен взрив и е способна да защити обитателите си от радиация до две седмици след нападението.

Такива опасения не са рядкост по това време и от AT&T искат да бъдат сигурни, че тяхното скъпо оборудване ще остане невредимо.

Сградата на Thomas Street 33 първоначално е построена да приюти оборудването на компанията за междуселищни телефонни линии, откъдето идва и името й - Long Lines Building.

Тази техника изисква високо ниво на сигурност и достатъчно пространство, така че етажите на сградата са по-високи от средното. Всеки от тях е с височина от над пет метра. И макар че сградата е висока колкото 40-етажен нормален небостъргач, тя разполага само с 29 етажа.

Подовете също са предназначени да понасят изключително голямо тегло.

Сградата продължава да функционира като централа за разговори на дълги разстояния на AT&T до 1999 г. След това компанията я напуска и се премества в друга на няколко пресечки разстояние.

Небостъргачът все още приютява някои местни телефонни компании, но в него днес има и центрове за сигурност на данни.