Бившите пушачи живеят по-дълго от другите, които не са се отказали от вредния порок, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от мета-анализ, направен от германски специалисти.

Анализът на експерти от Центъра за ракови изследвания в Хайделберг, показва,че тютюнопушенето е свързано с повишен риск от смъртност сред възрастните хора, а отказът от вредния порок понижава този процент дори за индивиди в напреднала възраст.

Пушенето е известен рисков фактор за редица хронични болести, сред които сърдечносъдови заболявания и рак, информира БТА.

Германските специалисти са анализирали 17 проучвания, направени в седем страни. Броят на участниците в изследванията варира между 863 и 877 243 души, а периодите на наблюдение - между три и 50 години.

Проучването е първото по рода си за изследване на връзката между тютюнопушенето и смъртността при възрастни хора.

Анализът на данните е показал, че за настоящи пушачи на и над 60-годишна възраст рискът от смърт е с 83 процента по-висок,а за бившите пушачи - с 34% по-висок, отколкото за хората, които никога не са пушили.

Данните показват, че призивът към отказ от вредния порок е оправдан дори и в по-късна възраст.

Авторите на анализа посочват за пример британско изследване, участниците в което са били наблюдавани в продължение на 50 години. На 80-годишна възраст 59% от непушачите са били живи в сравнение с 26% от пушачите.

Същото проучване показва, че за хората, отказали цигарите преди 40-годишна възраст, процентът на смъртност по-късно е приблизително същият като за непушачите. Според коментар, в публикацията в Archives of Internal Medicine, тютюнопушенето ще причини смъртта на един от двама възрастни пушачи.

"Въпреки всичко отказът от цигарите има смисъл на всяка възраст, като е препоръчително това да стане преди развитието на някакво заболяване", пишат изследователите.