Златото извън всякакво съмнение е показало през вековете своята финансова самостоятелност, но след 20-процентния спад на цената спрямо края на 2011 г. много инвеститори се усъмниха в спасителната му сила. В същото време платината придобива все по-голяма перспективност и качество на опора срещу кризата. Търсенето на платина расте, а ювелирите бързат да уловят вълната.

Достойнствата на този метал са открити доста по-късно от златото: едва преди два века. Дотогава за нея се говори като за „малко сребро“ и „гнило злато“. Първите европейци, които се срещат с този метал, са конкистадорите. Платината, открита в златните мини на Латинска Америка, се смятало, че разваля качеството на жълтия метал. През 1735 г. в Испания дори е издаден указ да не се внася повече платина, тъй като първите, оценили достойнствата й, били фалшификаторите. Тя била щателно отделяна и изхвърляна. На европейския континент, след пристигането на кораби от Латинска Америка, организирали всенародно зрелище, на което изхвърляли метала в морето.

Това продължило до 1803 г., когато английският химик У. Уолъстън установява забележителните й качества: устойчива на окисление и корозия, платината започва да се ползва в теглилките. Мерните теглилки се изработвали от 90% платина и 10% иридий, което моментално придали стойност на метала.

Следващата стъпка е в Руската империя, където за първи път платината се използва като метал за изработка на монети.

Но за признаването на платината за крал на металите в ювелирното изкуство, заслугата е на Cartier. Луи Картие е вдъхновен от източните орнаменти от ковано желязо и търси метал, по-малко масивен от златото, който да служи за изработката на такива бижута. Спира се на платината, която изглежда лека, почти безтегловна и крехка, и при това изключително пластична. Именно платинова диадема Cartier носи съпругата на Джордж VI по време на коронацията.

И докато в Европа платинените настроения се поддържат от Cartier, Америка има други герои. Компанията Tiffany & Co създава чудеса от платина, чиято цена расте в геометрическа прогресия. Новият метал стремително навлиза в светлините на Холивуд, появява се в „Закуска в Тифани“ и започва тържествения си поход по червения килим. Днешният държавен стандарт за чистотата на платината в САЩ всъщност е установен от Tiffany & Co при изработката на нейните бижута.

Да отбележим също, че всеки диамант, красящ холивудските красавици, има нужда от своя обков. Това знаят и от De Beers, които създадоха уникален пръстен с 9-каратов диамант с цена 1.83 млн. долара, една от най-високите в света.

А платинените сватбени халки са се превърлни в класика. Още Елвис Пресли залага на тази тенденция и през 1967 г. слага платинена халка на ръката на любимата си Присила Ан Болие. Днес такива халки носят принц Яарлз и Камила Паркър, Пол Макартни и Нанси Шевъл, Том Круз и Кейти Хоумс.

Сред знаменитите производители са August Gerstner, Furrer Jacot, Jacob & Co, Todd Alan, Bulgari, Neil Lane, Harry Winston, а сред почитателите й- Дженифър Лопес, Камерън Диас, Кейт Бекинсейл....

Като инвестиция очакванията за цената на платината са: „Нагоре“. Прогнозата е до края на годината цената й да достигне 1 900 долара за тройунция. Влияние върху нея ще окаже от една страна сравнителната й рядкост, а от друга- значението й за автомобилната и ювелирната индустрия.