Началото на януари е, което означава, че празничните трапези са вдигнати и сега е време да се съсредоточим върху по-студената и тежка част на зимата.

Точно това е и моментът, в който всеки трябва да започне да изпълнява дадените в краята на миналата година обещания. Или да си даде такова, ако още не го е направил.

А то може да не е толкова трудно като спиране на алкохола, цигарите или всяка сутрин да бягаш по 10 километра, посочват от Fast Company, добавяйки, че новогодишният ни обет може да бъде да пием достатъчно вода. И това ще е достатъчно, за да подобрим здравословното си състояние. Особено ако не прекаляваме с неспазването на по-горе изброените ангажименти.

Хидратацията като път към по-добро здраве

Според наскоро публикувано в The Lancet проучване на Националния институт по здравеопазване на САЩ (NIH) възрастните хора, които са добре хидратирани, са по-здрави и живеят по-дълго от тези, които не приемат достатъчно течности. По-конкретно, те развиват по-малко хронични заболявания като сърдечни и белодробни болести, посочват от NIH, цитирани от Fast Company.

В обширно проучване, в което са наблюдавани 11 255 възрастни в продължение на 30 години, изследователите установяват, че тези с по-ниски серумни нива на натрий (мярка за количеството натрий в кръвта, което намалява, когато пиете повече вода) е по-малко вероятно да проявят признаци на напреднало биологично стареене или да умрат на по-млада възраст.

С други думи, достатъчното количество вода може да се окаже изворът на младостта.

Кой иска да е вечно млад? Учените вече знаят какОткритието има потенциал за терапевтична употреба при заболявания като рак и деменция

"Резултатите предполагат, че правилната хидратация може да забави стареенето и да удължи живота без болести", казва авторът на изследването Наталия Дмитриева, изследовател в Лабораторията по сърдечносъдова регенеративна медицина на NIH.

Предишни проучвания са правили връзка между високите серумни нива на натрий (които са налице при дехидратираните хора) и повишения риск от сърдечна недостатъчност и сърдечни заболявания. Новото проучване обаче разширява списъка с рискове при слабо хидратираните хора, като включва артериални заболявания, инсулт, белодробни заболявания, диабет и деменция, на които те са с 64% по-склонни да станат жертва.

Следователно, намаляването на серумните нива на натрий е разумна цел. И макар че резултатите от това проучване доказват само корелация, а не причинно-следствена връзка, експертите са категорични, че пиенето на повече вода няма как да ви навреди. Приемането на други течности в допълнение към водата и яденето на плодове и зеленчуци с високо съдържание на вода са идеални начини да увеличите приема на течности, обръщат внимание още от NIH и препоръчват хората да консумират между 6 и 12 чаши вода дневно.

Но колкото и да е странно, много малко хора всъщност правят това. Според изчисленията около половината от хората по света не покриват препоръчителния дневен прием на течности. Ако и вие сте сред тях, сега може би е идеалния момент да започнете промяната на навиците си.

А тя би ви донесла по-ясно мислене, по-добро настроение, по-регулирана храносмилателна система, по-гъвкави стави и по-добър контрол на теглото, посочват още учените.