Писмото от “Нигерийския принц”, което е една от популярните измами в световен мащаб, често се осъщестява от най-различни мистериозни субекти.

От полицията в американския щат Луизиана обаче обявиха, че са успели да свържат измамата с един конкретен човек, срещу когото вече са повдигнати над 200 обвинения.

Майкъл Ню е 67-годишен мъж от Слайдел, Луизиана. За него се подозира, че е посредник при стотици финансови трансакции, които имат за цел да измъкнат пари от жертви в САЩ по телефон и през интернет. Част от тези пари отивали при негови съучастници в Нигерия, се казва в изявлението на позицията.

18-месечното разследване продължава, но е “изключително трудно, тъй като много от следите водят към лица, които живеят извън САЩ,” се казва още в изявлението.

Г-н Ню, на когото са повдигнати 269 обвинения за измами с парични преводи и пране на пари, в момента е задържан в Ковингтън, Луизиана. Засега не става ясно дали има адвокат.

От полицията не съобщават за колко души е обвинен Ню, че е измамил.

В една от версиите на нигерийската измама, която често започва с писмо, изпратено по имейл, авторът твърди, че е държавен служител, който иска да сподели процент от милиони долари, които се трансферират незаконно от Нигерия.

Жертвите често са молени за имена, номера на банкови сметки и друга информация. От тях също така се иска да изпратят пари.

След това авторът на пимото лъжливо обещава да възстанови тези пари, веднага след като средствата на жертвата напуснат Нигерия. Разбира се, тези обещани пари не съществуват.

В други случаи авторът на писмото твърди, че получателят е бил посочен като бенефициент по завещание на Нигерийския принц. След това от него или нея се иска лична информация, за да бъдат изпратени парите.

Нигерийската схема действа още преди електронната поща.

През 1989 г. бизнесмени във Великобритания получават по Телекс информация, че срещу известна сума товарът на танкер с нигерийски суров петрол “може да бъде придобит на много изгодни цени,” пише New York Times през 2014 г. Измамата придобива световна популярност, когато цените на петрола се сриват през 80-те години, заедно с икономиката на Нигерия.

Подобни схеми често биват подминавани като смешни, но хората губят милиони долари всяка година от такива измами, се казва в изявлението на полицията.

“Ако нещо звучи прекалено добре, за да е истина, вероятно е така. Никога не предоставяйте лични данни по телефона, чрез имейл, не осребрявайте чекове в полза на други хора и не превеждайте големи суми пари на някого, когото не познавате. В 99.9% от времето това е измама”, съветват от полицията в Луизиана.