Големият бариерен риф се простира на 2 300 км по крайбрежието на Австралия и макар да е огромен, новите данни показват, че до 99% от него могат да изчезнат заради климатичните промени.

Австралийската академия на науките разкрива, че ако глобалното затопляне продължи с повишение на температурите от 1.5 градуса, най-голямата система от коралови рифове в света, в крайна сметка, ще загине.

Ако Земята преживее затопляне от 2 градуса, ще остане само един процент от коралите, посочва Daily Mail.

Изследователите казват, че преобръщане на процеса на глобалното затопляне е единствената възможност за спасяване на Големия бариерен риф, но постигането на тази цел изглежда „практически невъзможно“.

Екипът обаче отбелязва, че при сегашните нива на вредни емисии на Земята е вероятно затоплянето да мине 1.5 градуса до 2025 г.

Големият бариерен риф се намира в Коралово море, край бреговете на Куинсланд, като е дом на повече от 2900 отделни рифа.

През март 2020 г. беше установено, че той е изправен пред „най-обширното“ и потенциално опустошителноизбелване на коралите след необичайно високите температури на океана в последно време.

През октомври 2020 г. стана ясно, че повече от половината корали са избелели през последните 25 години.

„Като най-сухия обитаван континент, Австралия е силно уязвима на въздействието на глобалното затопляне“, се посочва в доклада.

„Летните пожари през 2019–20 г. са причинили загуба на над 50 процента от твърдата коралова покривка в плитките води на Големия бариерен риф."

10 места, които доказват, че изменението на климата е реалноНеобходими са спешни мерки, за да се спасят милиони хора и красиви места

Тъй като Австралия се затопля по-бързо от останалата част на планетата, нейните природни чудеса, по-специално Големия бариерен риф, са по-изложени на риск да бъдат унищожени от изменението на климата.

Ако обаче успеем да стабилизираме затоплянето, оцелелите корали могат да се възстановят и отново да се разселят по целия риф. Ако се случи обратното, някога цветният риф ще бъде заменен от водорасли, бактерии и други организми.

Освен че е по-голям от Великата китайска стена, Големият бариерен риф е дом на около 1625 вида риби, 3000 мекотели и 30 различни вида китове и делфини.