Ако световните суперсили във футбола имат нещо общо това е голямото им население и факта, че децата там се запознават с футболната топка още преди да са проходили добре.

Бразилия има население от 204 милиона души и пет световни титли. Германия има население от 81 милиона души, четири световни и три европейски титли.

Исландия от друга страна не е суперсила във футбола. За първи път обаче на Евро 2016 със своето население от 331 918 души тя може да се държи като такава.

Исландия, която е слабо населена и се намира в близост до Северния полярен кръг, е най-малката държава, класирала се някога на голям международен футболен турнир.

Това включва Световно първенство, Европейско първенство, Купата на африканските нации и Азиатската купа.

Тринидад и Тобаго остава най-малката държава класирала се за Световно първенство, като това става през 2002 г. Дори и малката карибска държава обаче има население от 1.2 милиона души, пише WSJ.

Исландия в момента заема 34-о място в ранглистата на ФИФА, между уважавани във футбола държави като Швеция и Ирландия.

Исландия се възползва от новия формат на Европейското първенство с 24 отбора. Тя финишира на второ място в своята квалификационна група след Чехия, но преди Холандия, с което си осигури автоматично класиране. При стария формат Исландия трябваше да играе на баражи.

Това класиране не е никак неочаквано обаче. Исландия бе на 180 минути от класиране на Световното първенство през 2014 г., но изгуби баража срещу Хърватия.

“Ние сме джуджета в този турнир,” казва капитанът на отбора Арон Гунарсон. “В нашите мисли обаче не сме такива.”

Избраните 23-ма исландци в отбора за Евро 2016 представляват 0.007% от населението на страната, въпреки че не всички от отбора живеят в Исландия.

В САЩ подобна част от населението например би възлизала на около 22 000 души.