Хората имат нужда от дневната си доза кофеин дори и по време на световна пандемия. Страхът от прекъсване на доставките от суровината накара част от потребителите и страните да повишат складовите си наличности от кафе.

Това е добра новина за производителите, тъй като цените на суровината отчитаха спад в последните години.

От 2016 г. насам цените са се понижили с 30% спрямо средните за последното тримесечие, сочат данни на Международната организация за кафето, която обединява 49 страни производители и износители.

Днес цената на най-често произвежданото кафе, това от сорта арабика, е на цена от 1.12 долара за паунд (бел. ред. 0.453 кг), което е доста под рекордните 3 долара, отчетени през 2011 г.

„Много от 25-те милиона фермера по света едва покриваха разходите си, тъй като цените на суровините продължават да се увеличават. Следователно доходите им намаляват, а поминъкът им е все по-застрашен", се посочва в доклад на организацията от миналата седмица.

През месец март обаче е отчетен ръст в цената на арабиката. Има известни доказателства, че част от държавите купуват кафе за бъдещите месеци, тъй като неизвестността в момента ги плаши.

Произведеното кафе Арабика в Бразилия, която е най-големият производител в света, отчете ръст от 10% през март спрямо месец по-рано.

Портокаловият сок отчита най-силно месечно поскъпване от 2015 г.Фючърсите на портокаловия сок поскъпнаха с над 20% за последния месец, подкрепени от силното търсене на световните пазари

Фючърсите на кафето също добавиха 8.8% до средната цена от 1.16 долара, а през миналата седмица дори достигнаха цена от 1.212 долара, пише CNBC.

Настоящата ситуация с пандемията от коронавирус доведе до проблеми с доставките в различни бизнеси. Например, доставките на кафе от Колумбия, която също е сред големите производители, може временно да са възпрепятствани, тъй като в страната е налице карантина и забрана за международните полети.

Прибирането на реколтата също може да пострада, тъй като днес в страната има по-малко чуждестранни работници от съседните държави.

Проблемите с прибирането на реколтата, както и износа на кафето, може да доведат до временни дефицити от суровината, което да повиши цената му, казват още от Международната организация за кафето.

Това накара редица държави да прекратят износа си, докато други започнаха да трупат по-големи запаси от кафе, за да осигурят населението си с кафе за следващите месеци.

Доклад на Ройтерс посочва, че големите потребители на кафе в света също увеличават запасите си.