Ново проучване, публикувано в списание Current Biology, разкри обезпокоителна статистика - група изследователи от университета в Аделаида са установили, че от 50-те години на 20 в. популацията на главоноги - октоподи, калмари и сепии, в световните океани е нараснала значително.

Това, което прави данните истински любопитни, е, че в същото време климатичните промени, прекаленият лов на риба и киселинността на океана са предизвикали съществено намаляване на редица водни обитатели.

Учените не са напълно наясно какво провокира бума на октоподи, сепии и калмари. Налице са обаче няколко теории.

Една от тях гласи, че човечеството е погубило огромно число хищни риби, които по принцип използват главоногите за храна. Възможно е също така тези видове да са по-способни за справяне с повишаването на температурата на океаните.

Водещият автор на изследването Зоуи Дабълдей споделя пред Gizmodo, че успехът на тези главоноги може да се дължи предимно на пик във възпроизвеждането.

Главоногите по принцип се характеризират с това, че бързо повишават числеността си, но се наблюдават и периоди на силно намаляване на броя им. Често ги наричат плевелите на морето.

Условията за живот в океаните са благоприятни за размножаването им с бързи темпове.

За жалост, новините за главоногите не са само добри.

Изследователите предупреждават, че ако числеността им продължи да нараства, животните ще бъдат принудени да станат канибали, тъй като няма да разполагат с достатъчно храна.

Освен това могат да нанесат вреди на другите видове в океаните.