Алън Дейвид Мънди е рибар от Нормандските острови, който преди пандемията от COVID-19 продаваше омари из целия свят. Днес той и неговите колеги имат наистина трудна задача – да си намерят нови клиенти, пише BBC.

Не мисля, че някой дори може да си представи какво е влиянието на коронавируса към днешна дата. Разбира се, че има притеснение, хората са много притеснени. Джърси е малка общност и всъщност ние нямаме големи възможности за работа, или пък откъде да набавим храната си, казва той.

Преди кризата, повечето омари бяха продавани в чужбина. Голяма част от омарите пътуваха за Испания, Италия и Франция, а други – за Китай. Когато пазарите са затворени – това е тежък удар за нас.

Днес нашата основна цел е да намерим клиенти, на които да продадем, това, което сме хванали. Дневният ни улов вече е 50% по-малко спрямо преди, допълва Мънди.

Той казва, че използва Facebook група, наречена Jersey Alternative Fish Market в последните четири седмици, за да продава.

Основателят на групата добавя нови рибари всеки ден, а ние просто споделяме какъв улов имаме. Излизаме, хващаме и качваме снимките в групата. Следват обаждания от клиентите, които ни очакват на пристанището, за да вземат своите раци, омари и риби.

Мисля, че нашата общност помага много на рибарите в тези трудни времена. Трябват ни приходи, каза още рибавят пред BBC.

“В момента не можем да предложим уловеното от нас на международните пазари и затова го пласираме тук. Мисля, че и в бъдеще ще продължа да ползвам Facebook, за да продавам, допълва той. Добре е да имаш и местен пазар.

„Да сготвиш омар е същото, както и готвенето на паста. Ще се опитам да публикувам няколко поста, за да видят хората колко лесно се готви. Хората гледат омарите и казва „това изглежда добре“, казва още Алън Дейвид Мънди.