Популярността на стевията расте, дори когато други подсладители също се радват на почитатели.

Но откъде идва този заместител на захарта, има ли странични ефекти и безопасен ли е?

Когато стевията за пръв път се появява на американския пазар през 2008 г., много експерти са убедени в здравословния потенциал на този нов заместител на захарта. Най-накрая има „естествен“ заместител с нула калории, който е до 300 пъти по-сладък от захарта.

Надеждата е, че стевията може да подпомогне усилията за отслабване, без да жертва вкуса и ще играе роля в управлението на диабета. Всъщност, част от това се осъществява.

Стевията остава популярна - най-вероятно заради растящите случаи на диабет и световната лудост по естествената храна на растителна основа. И ако употребата на други изкуствени подсладители е намаляла, продажбите на продукти, съдържащи стевия, са нараснали с 16% от 2017 до 2018 г., според проучване на Nielsen.

Какво е стевия?

Тя идва от южноамериканското растение Stevia rebaudiana. Известна е също като ребаудиозид А, реб-А или ребиан. Растението съдържа стевиол гликозиди, които се използват като подсладители. Стевията може да се намери в напитки, десерти, дъвки, печени изделия, бонбони, кисело мляко.

Безопасна ли е стевията?

Стевията е общопризната като безопасна съставка, но в някои страни изключение правят екстракти от листа на стевия и сурови екстракти от стевия. Съществуващите опасения, че стевията може да увеличи риска от рак или репродуктивни проблеми, са опровергани, и след 10 и повече години на пазара, стевията е обявена за безопасна.

Контролът на нивата на кръвната захар е крайъгълният камък в управлението на диабета и храни, като стевията, се оказват добра и безопасна алтернатива за пациентите с това заболяване.

Според експерти по хранене стевията е добър заместител на калоричната захар, тъй като има нула калории. Тези, които избират да заменят захарта със стевия, могат да се възползват от тази алтернатива, но загуба на тегло не е сигурна. Малко проучване от 2016 г. показва, че когато участниците пият напитка, подсладена със стевия вместо със захар сутрин, те компенсират, като ядат повече на обяд .

Какъв е вкусът на стевия?

Има ли вкус на захар? Не точно. Според диетолози никога няма да получите заместител на захарта, който има вкус точно на захар. Тъй като е много сладка, нямате нужда от големи количества и често стевията се смесва с по-обемист агент „носител“, като еритритол или декстроза (захар от царевица), което също й придава повече захарен външен вид и текстура.

Експертите съветват, когато купувате стевия, да четете внимателно етикета, за да сте сигурни, че купувате нея, а не примеси.