Разследващите органи в САЩ твърдят, че Браян Бинкхолдър използва видеа в YouTube, радио предаване и книги, за да набира клиенти за своята измамна схема на кредитиране.

Като част от програмата си Бинкхолдър, наричащ себе си „Финансовият треньор“, заявявал, че ще изпълнява функциите на банка за строителни предприемачи, които искат да закупуват, обновяват и препродават имоти.

Финансовият консултант е отпуснал само ограничен брой от тези кредити, като вместо това използвал набраните от други клиенти милиони, за да плаща лични разходи, лихви на други инвеститори и заплата на съпругата си.

Преди няколко дни 43-годишният Бинколхдър бе осъден на 9 години затвор, като също така трябва да върне на измамените от него хора 3.6 млн. долара.

Защо обаче хората все още стават жертви на финансови измами през 2015 г., когато информация за всяко нещо, за което човек може да си помисли, може да бъде намерена в интернет?

Има много причини. Една от големите е липсата на образование и наивността, която следва от това – "този тип изглежда знае повече от мен, по-добре да послушам съвета му". Друга причина е мързелът и нежеланието човек да направи задължителното проучване – "ако има и други, които познавам и са инвестирали в това, колко зле може да се окажат нещата?"

Основната причина, поради която иначе интелигентни хора стават жертви, според инвестиционния консултант Джошуа Браун, е арогантността да смятат, че по някакъв начин заслужават доходността, която не съществува за други хора.

Техният вътрешен монологът звучи горе-долу по следния начин: "Аз съм успял, аз заслужавам нещо уникално, което останалите хора не заслужават. Нещо извънредно и специално, защото аз съм специален."

Измамниците знаят как да набелязват този тип манталитет и точно какво да казват, за да се възползват от него. В техните оферти винаги има елемент на ексклузивност – тихо и почти конспиративно обещание за “нещо по-добро” от това, което всичките останали получават.

Точно така здравоработещите хора могат да попаднат в схеми като тези на Бинкхолдър. “Да, лихвите по държавните ценни книжа на САЩ са само 2%, но какво ще кажете, ако ви покажа начин да печелите близо 10% при същия риск?”

В този момент повечето хора разбират, че трябва да станат от масата и да си тръгнат.

Някои хора обаче имат такъв характер, който ги принуждава да останат и да си кажат: “В крайна сметка, аз съм доста специален.”

Не сте толкова специален. Ако нещо звучи прекалено добре, за да е истина, значи е такова. Ако е законно, то никога нямаше да намери път до пощенската ви кутия.