Зъби на 13 000 години, върху които има пломби от битум, откриха археолози в северната част на Италия.

Смята се, че това е убедително свидетелство за съществуването на първобитка стоматология.

Най-древните пломби са открити в двойка предни зъби и са направени с битум - полутвърда форма на нефта.

Смята се, че двата централни горни резци принадлежат на един и същи човек. Дупките в тях са разширени с каменен инструмент, след което са запълнени с битум и растителни влакна.

Учените смятат, че тези вещества са използвани като антисептик, точно както пчелен восък е открит в други примери на праисторическа стоматология, датиращи обаче хиляди години по-късно.

Смята се, че древните не са имали сериозни проблеми със зъбите, преди в диетата им да се появят продукти, като зърнени храни и мед, които ги увреждат. Те са донесени в Европа от хора от Близкия Изток.

Употребата им пък е довела до повече кариеси и нуждата от практикуването на древна стоматология, пояснява ancient-origins.net.

Досега най-старото доказателство за пломбиране на зъби беше открито през 2012 г. в Словения, когато 6500-годишна челюстна кост показа, че дупките в зъбите са пълнени с пчелен восък. Учените не са сигурни колко ефективна е била тази терапия, но вероятно е намалявала болката и отока.

Известно е също, че древните египтяни са използвали специална отвара за лечение на кариеси.

Проучването на древни останки от цял ​​свят демонстрира изобретателността, която е съществувала в прилагането на хирургически и козметични стоматологични практики отпреди много хилядолетия.