Банковите депозити се приемат като сигурна форма на спестявания, предвид че депозитите до 100 000 евро у нас са гарантирани.

И все пак, заради трудностите пред банковата система в Европа, много хора не разчитат на тази гаранция и търсят други форми на спестявания, към които да насочат своите средства.

Проблеми могат да срещнат и хората, които имат значително по-големи от гарантираните спестявания.

А ето и кои са другите форми на спестявания, които могат да са алтернатива на банковите депозити, според изданието Investopedia.com.

1. Благородни метали.

При един апокалиптичен сценарий, в който финансовите пазари спират да функционират, държането на физически запаси от благородни метали, като злато или сребро, най-вероятно няма да е лошо решение.

Разбира се, връщането към бартерната система на разплащане едва ли изглежда дори теоретично възможно, но при задълбочаване на кризата най-вероятно търсенето на този род метали ще се повиши, както и цените им. Трябва да се има предвид, че физическото съхраняване на тези метали е изключително скъпо.

2. Държавни облигации

Щатските държавни облигации все още присъстват в учебниците по финанси като пример за безрисков актив. Това обаче се знае от всички инвеститори, че търсенето на спокойствие отведе лихвите по 10-годишните държавни облигации до 1.5%, което е едно от най-ниските доходности по този инструмент в историята. Подобна е ситуацията и при немските облигации, където реалните лихви вече клонят към отрицателни стойности.

3. Предмети на изкуството

За хора с вкус към луксозните стоки и предметите на изкуството, съчетанието на полезното с приятното е възможно в усилията им да предпазят спестяванията си. Придобиване на такива стоки, освен със запазване на стойността на техните средства, е свързано и с удоволствието да се наслаждават на тези предмети дълго време.

Разбира се, тук инвеститорите трябва да са много внимателни и правилно да подбират, защото някои луксозни стоки, освен че са трудно продаваеми, се характеризират и като губещи стойността си бързо, ако са ползвани.

4. Земеделска земя и имоти

Инвестициите в недвижими имоти са изключително популярни у нас. Тези реални активи имат склонност добре да предпазват от инфлация, като в същото време носят доход под формата на наеми и рента. Като всеки актив обаче и тук трябва много добре да се прецени какви са рисковете от по-нататъшното му обезценяване и подходяща ли е цената, съобразена с очакванията от този актив доход.

5. Под матраците

Въпреки че това е нарицателно за не особено добре обмислено държане на спестяванията, предвид на всички рискове и неефективност на капитала, то остава една алтернатива. Естествено, не в буквален смисъл. Можете да държите част от спестяванията си в сейфове, въпреки че отново е относително скъпо и не особено ефективно. Това е вариант за най-големите песимисти, очакващи, меко казано, „края на съвременния начин на живот“.

6. В бизнес

Инвестирането на спестяванията в бизнес също е не лоша алтернатива. Тя обаче изисква по-задълбочени и специфични познания, защото в противен случай съществува риск от сериозни загуби на капитал и дори фалит. При добро осъществяване обаче бизнесът ще генерира доход и възвращаемост.