Българската агенция за кредитен рейтинг (БАКР) е агенцията, която вече рейтингова Пощенска банка. От БАКР присъдиха първата си оценка на банката и тя е дългосрочен рейтинг BBB и краткосрочен рейтинг А-2 при стабилна перспектива. Агенцията работи на българския пазар от 2002 г., като в момента е третата пълноправна рейтингова агенция в ЕС и присъдените от нея кредитни рейтинги важат в целия ЕС.

Оценката се базира на анализ на дейността и финансовите показатели на банката през последните пет години. БАКР присъжда на Пощенска банка инвестиционен рейтинг след обстоен преглед на работата на банката, вземайки предвид високата диверсификация и на кредитния, и на депозитния портфейл, добрата ликвидна позиция и утвърденото място на банката сред най-големите банки в страната. Така накратко Христо Михайловски, изпълнителен директор на рейтинговата агенция, обоснова мотивите на БАКР за поставената оценка.

Според рейтинговата скала на БАКР присъденият дългосрочен рейтинг ВВВ е инвестиционен и се присъжда за „адекватна финансова сила и стабилна позиция в сравнителен план". Стабилната перспектива „отразява очаквания за запазване на рейтинговата категория в рамките на 1 година".

От своя страна Антъни Хасиотис, главен изпълнителен директор на Пощенска банка, изрази пълното си доверие към професионализма и експертното мнение на служителите в българската кредитна агенция. Нещо повече той дори се обяви и срещу монополизирания пазар на тези услуги от няколко международни кредитни агенции, което и една от причините управляваната от него финансова институция да се обърне към услугите на БАКР.

„Пощенска банка е една от първите банки, които реагираха на възможностите, които се създадоха от Регламента 1060/2009 на ЕП и на Съвета на Европа, а именно по отварянето на пазара за рейтинговане", изтъкна на свой ред Христо Михайловски, според когото с този регламент се цели не само създаване на пазар в сферата, но и да ограничи появата на друга криза, като тази от 2008 година.

Антъни Хасиотис определи днешния ден като много важен за банката по няколко причини. От една страна присъденият рейтинг отговаря на минималните условия за депозиране на средства на пенсионни фондове. Според изискванията на Наредба №29 на КФН, пенсионно- осигурителните компании не могат да депозират средства на фондове в банки с рейтинги под Ва2 (Moody's Investors Service), ВВ (Standard & Poor's), ВВ (Fitch Ratings), както и приравнени към тях кредитни рейтинги на други агенции, какъвто е и случаят с БАКР.

„Получената оценка е от голямо значение за нас, тъй като ще позволи на Пощенска банка да продължи успешно да привлича ресурс в страната и на международните пазари, който да предоставяме на българския бизнес и домакинствата, като по този начин стимулираме възстановяването на икономиката на страната", изтъкна и другата причина за значението на днешното събитие за банката. Мениджърът увери, че България остава стратегически важен пазар за групата в дългосрочен план.

„Освен, че принадлежим към голяма финансова група, ние ще се стремим да бъдем по-независими в привличането на ресурс", каза още Хасиотис. Така банката ще продължи да привлича депозити както от физически лица, така и от бизнеса и институции, както и ресурс от международни финансови организации като ЕБВР, ЕИБ и Международната финансова корпорация.

Той очаква скорошно подобряване на кредитния рейтинг на страната ни. Тази новина, според него, ще се отрази положително на гражданите и на реалния бизнес. В този ред на мисли, мениджърът съобщи, че от банката отчитат повишаване на молбите за отпускане на кредит през месеците май и юни както за индивидуални клиенти, така и за бизнес проекти.

Според него подобряването на суверенния рейтинг би могло да стимулира правителството да търси финансиране от външните пазари, като постигната цена би могла да послужи като базисно ниво и за търговските банки.

В отговор на въпроса дали и по какъв начин Гърция влияе на стопанския живот у нас, банкерът заключи, че би следвало да гледаме на ситуацията като на възможност пред централната власт и бизнеса.

„Когато цялата история приключи и теглим чертата, не бих се изненадал България да е от страната на печелившите", оптимистично заключи Хасиотис.

По отношение на движението на лихвите, той сподели, че очаква стабилизирането им до края на годината, без да наблюдаваме резки движения в едната или другата посока.

„Очаквам обаче при допълнително стабилизиране на ситуацията, лихвите по финансиране в левове да отчетат понижение в даден момент. Тук обаче има и една насрещна сила, която ни притиска и това е еврото. ЕЦБ се очаква да вдигне базисната лихва в еврозоната с 25 базисни точки. За бизнес заемите в евро може да се каже, че е възможно оскъпяване. Съгласен съм с гуверньора на БНБ, че ще има движения по лихвите, но те няма да са резки", посочи още Антъни Хасиотис.

Той обърна внимание и на друг факт, а именно на лихвите по депозитите в България, които са относително по-високи спрямо други европейски страни и региона. Мениджърът прогнозира, че нивата ще достигнат по-нормални стойности с нормализирането на средата и с нарастването на спокойствието сред населението. Комбинацията от двете вероятно ще доведе до намаляване на депозитната маса и пренасочването на ресурса към други инвестиционни решения.

Тогава можем да очакваме и покачването на дефицита по текущата сметка на нива между 5-10%, които според Антъни Хасиотис са нормални за държави като България.

Сн.: Антъни Хасиотис, главен изпълнителен директор на Пощенска банка и Христо Михайловски, изпълнителен директор на Българската агенция за кредитен рейтинг (от дясно на ляво)