Персеидите са едно от най-забележителните астраномически събития през годината.

Метеорният поток е активен от средата на юли до края на август, като пикът му се наблюдава между 11 и 13 август, според публикация на списание Space.

Според експертите тази година ще могат да се наблюдават до 75 "падащи звезди" на час, или иначе казано - метеори.

Луната и светлинното замърсяване обаче е възможно да пречат на гледката в урбанизираните области, предупреждават метеоролозите.

Родителското тяло на Персеидите е кометата Суифт-Тътъл.

Тя носи името на своите откриватели — американските астрономи Луис Суифт, който я наблюдава през нощта на 16 юли 1862 г. и Хорас Парнел Тътъл, видял я на 19 юли 1862 г.

Последният гражданин на СССР, който беше изоставен в КосмосаКогато Съветският съюз се разпада на 15 отделни държави през 1991 г., Сергей Крикальов е информиран, че не може да се прибере у дома, защото страната, която му е обещала да го прибере, вече не съществува

Метеорният поток, споменат за първи път в китайски летописи през 36 г. преди новата ера, пък получава името си от съзвездието Персей, където се намира неговият радиант - точка или малка област на небосклона, от която привидно, поради ефекта на перспективата, „произлизат“ метеорите за наблюдаващия ги от Земята.

Персей се намира почти изцяло в Млечния път. Граничи със съзвездията Колар, Бик, Овен, Андромеда и Касиопея. В ясни нощи в него могат да се различат около 90 звезди, от които обаче едва десетина са от втора и трета звездна величина.

Данни на НАСА сочат, че Персеидите се движат със скорост от около 60 километра в секунда. Това е 250 пъти по-бързо от реактивен самолет.

Учените изчисляват, че ако човек пътува върху метеор от този поток, той ще стигне от Сан Франциско до Ню Йорк за една минута. В момента пътуването със самолет между двата града трае пет часа.

Достигайки земната атмосфера, частиците от метеорния поток изгарят при температура между 3000 и 10 000 градуса. Тя е около 10 пъти по-високи от тази на лавата на вулкан.

В момента може да се наблюдава и метеорният поток Южни Делта Аквариди, като максимумът му беше в края на юли.

В началото и в края на октомври на небето над нас ще се появят Драконидите и Орионидите, през ноември Леониди, а пред декември - Джеминидите и Урсидите.