Учените откриха гробище с добре запазени кости на древни летящи влечуги, обитавали пустинята Атакама преди повече от сто милиона години.

Това е особено рядка находка, подчертават специалистите, цитирани от Ройтерс.

Останките са на птерозаври. Това са първите летящи гръбначни животни, обитавали Земята заедно с динозаврите.

Първоначално те са дребни и с опашка, а впоследствие еволюират до големите безопашати птеродактили. Към края на съществуването им в тази група се появяват най-едрите летящи животни, чийто размах на крилата достига до 12 метра.

Смята се, че птеродактилите са изместени от птиците, които по-бързо се адаптират към промени в средата заради перата си.

Екипът от учени, ръководен от Джонатан Аларкон от Чилийския университет, издирва останки от птерозаври от години, а откритието надминава очакванията им.

"То има световно значение, тъй като подобни констатации са относително редки", казва Аларкон. "Почти навсякъде по света откритите останки на птерозаври са изолирани."

Пет вкаменелости на милиони години, които изумяват учените (снимки)Костите и вкаменелостите от ерата на динозаврите винаги са привличали интереса на човека

Откриването на това рядко гробище ще позволи на учените да добият представа за навиците на птерозаврите, както и за тяхната анатомия, тъй като намерените кости са много добре запазени, а не счупени, както всички до момента.

Находката е направена на 65 км от място, на което преди време също са намерени останки от птерозаври. Това подкрепя хипотезата, че древните летящи влечуги са били широко разпространени в северната част на Чили.