От Bloomberg са разкрили осем „тайни” милиардери по света, за които доскоро повечето хора не знаеха, че съществуват.

Тези хора дължат състоянието си на своите дялове в публични компании и живеят в Мексико, Чили, Бразилия и Испания.

От Bloomberg ги наричат „тайни” защото човек може да ги срещне на улицата, но не би ги разпознал, твърди източник на Bloomberg.

Ето и кои са тези осем милиардери, за които повечето хора не знаеха доскоро:

Хуан Гаярдо Турлоу (Мексико)

Малко след като Хуан Гаярдо Турлов поема дейността по бутилирането и дистрибуцията на продуктите на PepsiCo Inc. в Мексико през 2011 г., акциите на неговата компания Organizacion Cultiba SAB поскъпват до 20 песо за брой, което го прави милиардер. Той притежава 72% в компанията, а състоянието му се оценява на 1.4 млрд. долара.

Луис Енрике Ярур (Чили)

Чилийската фамилия Ярур управлява третата най-голяма банка по пазарен дял в страната Banco de Credito & Inversiones (BCI) от повече от половин век. Според доклад на Fitch Ratings председателят на банката Луис Енрике Ярур, притежава 42% от инвестиционната компания Empresas Juan Yarur SAC, която пък има над 50% дял в банката. Заедно с неговия 1% директно притежавани акции в банката, делът на Ярур в BCI се оценява на 2 млрд. долара.

Патриция Анджелини Роси (Чили)

Патриция Анджелини Роси наследява богатството си от своя чичо, който нямал деца. Той завещава на нея и на нейния брат Роберто по-голяма част от акциите си в публичната компания Antarchile SA, която представлява диверсифициран холдинг с инвестиции в лесовъдството, енергетиката, аквакултурите и логистиката.

Роси разполага с 22% в компанията, които се оценяват на 1.7 млрд. долара.

Две бразилки също са се присъединили към милиардерите благодарения на баща си Пелерсон Соареш Пенидо, който почина през миналата година на 93 г. Пенидо е участвал в построяването на столицата Бразилия през 50-те години, както и в строителството на редица магистрали. По-късно той продава компанията си управляваща платени пътища за дял в базираната в Сао Пауло CCR SA, която в момента е най-големия оператор на платени пътища в Бразилия по пазарен дял.

Дъщерята на Пенидо Ана Мария Маркондес Пенидо Сант’Ана , която е на 56 години, притежава 12% от CCR като делът й се оценява на 2.1 млрд. долара.

Нейната сестра Роза Еванджелина има 5.3-процентел дял в CCR, който се оценява на около 910 млн. долара, плюс още 180 млн. долара кеш под формата на дивиденти.

CCR пък се контролира отчасти от Дирсе Камарго, която е най-богатата жена в Бразилия и също бе „открита” като милиардер наскоро. Нейното състояние се оценява на 13.9 млрд. долара.

Инфраструктурна империя създава трима милиардери в Испания. Рафаел дел Пино и Морено, който умира през 2008 г. на 87-годишна възраст, започва да внася машини за ремонт на железопътни линии от Германия преди шест десетилетия. Днес компанията, която той основава, Ferrovial SA генерира 7.5 млрд. евро годишни приходи от строежа на летища, магистрали и изпълнението на други инфраструктурни проекти в Европа.

Петте деца на Дел Пино контролират 44.3% от Ferrovial чрез холдинговата компания Portman Baela SL, която пък е собственост на базираната в Мадрид Karlovy SL и на друга компания, регистрирана в Холандия. Рафаел дел Пино и Калво-Сотело, който е председател на Ferrovial , притежава 45.2% от Karlovy, които се оценяват на 2.2 млрд. долара.

Неговия брат Леополдо притежава 20.3% от Karlovy, които струват 1 млрд. долара. Мария дел Пино и Калво-Сотело пък рапзолага с 20% от холдинговата компания, оценявани на 980 млрд. долара, според Bloomberg. Тримата са получили над 525 млн. евро под формата на дивидент от 2008 г. насам.

Дяловете на другите двама братя Хоакин и Фернандо дел Пино все още не ги правят милиардери.