Оумуамуа не е нито астероид, нито комета. Той дори не е във формата на пура, както доскоро предполагаха учените.

Всъщност, това е отломка от планета, подобна на Плутон, а формата му е на бисквита, предава AP.

Според астрономи от университета на Аризона той е съставен от замръзнал азот - подобно на повърхността на Плутон и най-голямата луна на Нептун - Тритон.

Учените смятат, че той се е откъснал от планетата, от която е бил част, преди 500 милиона години. От тогава пътува из космоса, напускайки родната си слънчева система и озовавайки се в нашата.

Единственият друг пришълец от друга слънчева система е кометата 21/Борисов, открита през 2019 г.

Оумуамуа е забелязан с телескоп от Хаваите през октомври 2017 г.

Първоначалната му форма не е била на бисквита. Външните му слоеве са се изпарили от космическата радиация и под въздействието на Слънцето.

Те дълго се колебаха дали да го определят като астероид, защото прилича външно на това небесно тяло, но пък се движи като комета. За разлика от тях обаче няма видима опашка.

Появиха се и предположения, че обектът може да е извънземен артефакт.

В крайна сметка, на базата на компютърни модели, Оумуамуа е определен за късче азотен лед, което ерозира и се смалява.

8 места на планетата, на които гравитацията не действаПланета Земя живее по законите на гравитацията, открити от сър Исак Нютон. Но има гравитационни аномалии на някои места, в които този закон не може да се приложи

Не всички експерти обаче са съгласни с това обяснение, като някои от тях твърдят, че той по-скоро изглежда изкуствен, отколкото естествен.

Те смятат, че е творение на напреднала в технологично отношение извънземна цивилизация.

Това обаче към момента няма как да бъде нито потвърдено, нито опровергано, тъй като Оумуамуа се намира отвъд орбитата на Уран и трудно може да бъде наблюдаван - дори с телескопа "Хъбъл".