Хората са казали, че „човек и добре да живее се жени". Но по всичко личи, че подобна констатация, съпроводена с лека въздишка на съжаление, е заблуда. Оказва се, че в ерата на половото равноправие, бракът носи на силния пол чудесни дивиденти. Социолози стигнаха до извода, че женените мъже са по-богати от ергените. Поне така са изглеждали нещата преди кризата, пишат световните агенции.

Движението за еманципация на жените разкри пред слабия пол нови хоризонти. Все повече дами заемат ръководни длъжности със солидни възнаграждения. Разбира се и мъжете не изостават. В изследване на Pew Research Center се казва, че от 1970 г. доходите на един средностатистически семеен американец нарастват с 60% (с отчитане на инфлацията). Надбавките при ергените са значително по-скромни - 16%.

Една от причините за подобен разрив в ръста на приходите е фактът, че мъжете все по-често стъпват в брак с представителка от слабия пол с висок жизнен стандарт. Ако през 1970 г. едва 4% от мъжете на възраст от 30 до 44 години са печелили по-малко от своите половинки, то през 2007 г. везните се поизравняват и процентът е 22 на сто.

Тук е редно да се спомене, че изследването се базира на данни до 2007 г., когато финансовата криза тепърва набираше сила.

Авторите на проучването разясняват, че доходите на женените мъже с високо образование успяват да подобрят личните си постъпления в най-висока степен. Големите неудачници са ергените със средно или незавършено средно образование. Оказва се, че с отчитането на инфлацията доходите им, спрямо 1970 г., дори намаляват.

Далтън Конли от университета в Ню Йорк смята, че монетата има и обратна страна. Според него браковете между мъже и жени с висок жизнен стандарт увеличават социалното неравенство в обществото.