Президентът на САЩ Барак Обама сподели в интервю за списание, че е получавал минималното заплащане по закон или близко до него при първите четири работи през живота си.

Той е продавал сладолед в Baskin-Robbins и е работил е като бояджия и сервитьор в дом за хора с увреждания.

Обама също така е работил цяло лято, разчиствайки строителни обекти в Ню Йорк, когато е учел в Колумбийския университет.

И докато някои президенти (като Рузвелт, Буш баща и син, и Джон Ф. Кенеди) са били доста по-заможни от повечето хора, които са били избирани да представляват, Обама не е сам. Има много бивши върховни главнокомандващи на САЩ, които са знаели какво означава да работиш здраво за минимално заплащане.

Ето ги и тях, подбрани от CNN:

Роналд Рейгън – спасител, мияч на чинии

Рейгън е работил като спасител няколко лета в родния му град Диксън, Илинойс, докато е бил още в гимназията. Твърди се, че е спасил 77 живота.

Рейгън учил в Eureka College в Илинойс с частична стипендия за отбора по футбол. Той покривал останалата сума необходима за обучението му, като миел чинии.

След като се дипломира през 1932 г. първата работа на Рейгън била като спортен коментатор в радио в Дейвънпорт, Айова. От радиото му плащали по 10 долара на мач (174 долара в днешни пари).

Рейгън, разбира се, в крайна сметка стига и до Холивуд.

Джералд Форд: Правeл хамбургери

Докато бил ученик Форд помагал в бояджийницата на втория си баща и правел хамбургери.

Той също така играел американски футбол, като в крайна сметка достига до отбора на Мичиганския университет. Впоследствие Грийн Бей Пакърс и Детройт Лайънс му предлагат професионален договор, но Форд отказва, защото искал да учи право.

Той не успява да влезе да учи веднага затова започва работа като помощник треньор по американски футбол в университет Йейл, където заработва 2 400 за годината през 1935 г. Това би се равнявало на 42 676 долара в днешни пари. Форд също така бил и треньор по бокс, което му помогнало да изплати задълженията си и да влезе в правния факултет на университета Йейл през 1938 г.

Вижте още: Как най-бедният бразилски щат роди един от най-богатите кланове

Хърбърт Хувър: Миньор

Още като тинейджър Хувър, заедно със свой приятел, създава компания, която поправяла и продавала шевни машини. Компанията фалирала, но това не бил единственият му допир с предприемачеството.

Хувър се записва в Станфордския университет през 1891 г. в първия випуск на висшето учебно заведение. По това време обучението все още било безплатно, но студентите трябвало да плащат за стая, храна и учебници. За да покрива разходите си Хувър имал пералня, организирал концерти и доставял вестници. Той продава на печалба пералнята на друг студент, което му позволява да се дипломира без задължения и 40 долара в джоба, според неговата биография.

След като се дипломира Хувър започва работа в мина в Калифорния. Там той заработвал по 2 долара на ден, работейки по 70 часа на седмица. Тази сума би се равнявала на 56 долара днес.

Ричард Никсън: Изкупвач на земеделска продукция

Никсън не се ражда в богато семейство.

Финансовите проблеми на Никсън идват от фалиралото ранчо за лимони, което неговите родители притежавали до 1922 г. Неговият баща отваря магазин за хранителни стоки и бензиностанция в Уитиър, Калифорния, където работело цялото семейство.

Никсън ставал всяка сутрин преди училище и отивал в Лос Анджелис където преглеждал земеделската продукция, която се предлагала, пише историкът Ричард Нортън Смит.

През 1930 г. Никсън се записва в колежа Уитиър, а по-късно печели стипендия за правния факултет на университета Дюк.

Джими Картър: Отглеждал фъстъци

Като момче Картър работел във фермата за фъстъци на родителите си в Джорджия. Когато е на 10 г. той вече транспортирал продукцията в града за продажба.

Бъдещият президент напуска Джорджия, за да се запише във Военноморската академия на САЩ. След няколко години там Картър се мести със семейството си отново във фермата когато баща му умира. Голяма суша унищожава фермата през 1954 г., оставяйки му печалба от едва 187 долара (1 654 долара в днешни пари) за годината.

Картър успява отново да направи фермата печеливша преди да влезе в политиката.

Вижте още: Каква е била първата работа на девет големи имена от Уолстрийт?

Бил Клинтън: Чиновник в Конгреса

Клинтън учел в университета Джорджтаун, но бил притеснен как да плаща сметките си. Той получил стипендии и помощ от родителите си. Баща му продавал коли Buick, а майка му била медицинска сестра.

В автобиографията си Клинтън пише, че бил облекчен, когато му предложи почасова работа като чиновник в Комисията по международни отношения към Сената, с годишна заплата от 3 500 долара (25 699 долара с отчетена инфлация).

"Макар че по това време не казах на никого, се страхувах, че ще трябва да напусна Джорджтаун и да се прибера вкъщи където висшето обучение бе много по-евтино," пише Клинтън.

Джордж Х. У. Буш

На 41-ият президент на САЩ не му се налагало да си брой центовете.

"Той е бил от заможната класа, но е искал да се опита да успее и сам," казва президентският експерт Барбара Пери .

След като участва във Втората световна война и след това се дипломира от Йейл, Буш мести семейството си в Тексас, където се надява да успее в петролния бизнес. Отначало започва работа като чиновник в петролодобивна компания собственост на бащата на негов приятел, като печелел по 375 долара на месец (3 748 долара в днешни пари).

Чиновническата работа обаче не трае дълго. През 1950 г. Буш и негов приятел създават собствена компания. По-късно тя се слива със Zapata Petroleum, а Буш става президент на едно от подразделенията.