Ако не сте човек, който редовно посещава изложенията на часовници и бижута в швейцарския град Базел, но все пак искате да инвестирате в качествен часовник, ще трябва да научите някои правила, преди да си купите първия.

Трима водещи експерти в сферата на производството на часовници обясняват пред CNN какво трябва да знае обикновеният клиент, за да направи най-добрия и информиран избор за себе си.

Класическото продължава да е стилно

Хората, които си купуват часовник за първи път, трябва да избягват всичко, което е твърде екстравагантно или набиващо се на очи.

“Старайте се да е нещо семпло и неподвластно на модните тенденции, с класически дизайн. Търсете нещо, което да изглежда добре в комбинация както с костюм, така и със спортните дрехи през уикенда”, съветва Тоби Батеман, директор по продажбите в моден сайт за търговия на дребно, цитиран от вестник "24 часа".

Според специалиста, ако следвате това правило, часовникът ви едва ли ще излезе от мода.

Размерът има значение

Ариел Адамс, основател и главен редактор на най-популярния блог за часовници aBlogtoWatch.com, следва 2 прости правила: първо, часовникът не трябва да изглежда дребен, когато е поставен на китката ви. И второ, двете уши отстрани на циферблата, на които се закача верижката, не трябва да излизат извън очертанията на китката.

“На повечето хора най-много им отива часовник и циферблат с размери между 40 и 44 мм в диаметър. Такъв тип часовник изглежда перфектно върху китката на 95% от мъжете”, смята Адамс.

Има и изключения от това правило, но като цяло при избора на часовник трябва да избягвате твърде големите за китката ви часовници, съгласен е и Тоби Батърман. Гигантски часовници могат да си позволят само наистина едри мъже, така че да спазят някаква пропорция спрямо китката си, смята той.

Известните марки са много добър първи избор

“Винаги е по-безопасно да заложиш на много добре известна марка с дълга история”, смята Адамс. Колкото по-дълго една фирма произвежда часовници, толкова резултатите ще са по-добри в много от продуктите ѝ.

Има поне 20 марки за часовници, които са доказали качеството си през годините. Тъй като са много разпространени, много често се оказва, че те са по-лесни за поддръжка и поправка през годините след покупката им.

Не гледайте на часовника като на финансова инвестиция

Никога няма да си върнете парите, които сте дали при покупката на часовник. Това е същото като покупката на кола. В момента, в който го сложите на китката си, той вече струва по-малко от сумата, която сте дали в магазина.

Ако все пак запазването на стойността на часовника е много важно за вас, заложете на Patek Philippe или Rolex, а за жените - Cartier, съветва Андрю Блок, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма за луксозни часовници “Секънд тайм партнърс”.

Проучете и новите марки

На пазара буквално има хиляди марки часовници, от които можете да избирате. Отделете внимание и на някои по-нови марки, които са се установили вече на национално ниво и започват да се налагат и в международен план. Често при тях съотношението цена - качество е наистина много добро.

Екстрите невинаги оправдават по-високата цена

Най-големият разход при направата на един часовник е трудът, вложен в него. Не са материалите, нито диамантите или златото, ако има такива. При някои часовници повече става въпрос за дизайн и брандиране, отколкото за материали, вложени в тях, обяснява Адамс.

“Внимавайте за часовници, които имат надути цени, просто защото към основния модел са прибавени благородни метали или скъпоценни камъни. Често тези екстри въобще не струват толкова скъпо”, съветва специалистът.

Не се страхувайте от авангардното

С течение на времето, когато решите, че трябва да си купите друг часовник, не трябва да се страхувате да прибавите и нов дизайн към колекцията си. Може да избирате от богата палитра от супермодни до спортни часовници.

Всъщност може да имате часовник за всякакъв случай, смята Андрю Блок. “Вярвам в т.нар. гардероб за часовници. Може да носите един часовник днес и друг утре. Може да имате различен часовник за всеки отделен случай. Това е концепция, която жените вече разбират, сега е ред на мъжете.”

Изберете го самият вие

Часовникът може да не е финансова инвестиция, но със сигурност е емоционален избор. Той отразява характера на човека, който го избира. Затова не е разумно да позволите на роднина или приятел да изберат часовника, който ще носите в следващите пет-десет години. Изборът е възможност да кажете на околните нещо за себе си.

Доверете се на инстинктите си

Хората често се съмняват в собствения си вкус. Опитват се да купят нещо, което смятат, че хората биха искали те да носят. А трябва да осъзнаят, че техният собствен вкус е най-важен. Двата най-важни принципа, които трябва да се спазват, са четливост на циферблата и часовникът да ви е удобен за носене. Това е гаранция, че ще му се радвате дълго, смята Ариел Адамс.

Технологията може да създаде проблеми

Допълнителните функции, които производителите вкарват в един часовник, като втора времева зона, годишен календар и хронограф, могат да бъдат полезни. Ако обаче не знаете какви са тези функции, може би трябва да се запитате дали наистина ви трябват.

“Механичните часовници с много сложни функции първо са по-скъпи, а освен това и доста по-крехки. Не трябва да забравяте и евентуалните бъдещи проблеми при поддръжката им.” Адамс съветва тези, които имат такъв часовник, да имат поне още един, за да могат да носят нещо, ако той има нужда от поправка.

Не се чувствайте виновни за това, че сте се наградили

Покупката на часовник е практически избор. Ако се грижите добре за него, той може да работи десетилетия наред и да стане спомен за важен етап от вашия живот.

Един хубав часовник е знак за някакво постижение - например изнасяне от дома на родителите, завършване на университета или започване на първа работа, смята Блок. “Новият часовник може да бележи нов етап от живота ви”.