Простираща се от замръзналата северна част на Аляска до ледниковия връх на Аржентина, Панамериканската магистрала е най-дългият автомобилен път в света.

Започвайки от залива Прудо, където се скитат северните елени карибу, Панамериканската магистрала се насочва на юг към неофициалния си край в Ушуая - столицата на аржентинската провинция Огнена земя.

Общата й дължина около 30 000 км, като северната част преминава през 9 държави, южната част през 5 страни, а важни разклонения водят към още 7 държави.

Има няколко маршрута, като междущатската магистрала 35 е най-популярният, разказва T+L.

Докато стигне до Панама, магистралата е прекъсвана на два пъти: от Панамския канал, където превозните средства могат да бъдат превозени с ферибот, и от пропастта Дариен.

Това е 60-километров блатист участък, който пресича границата на Панама и Колумбия. Не съществува път през него, тъй като строителството е счетено за твърде скъпо. Съществуват и опасения, че магистрала, минаваща през района, ще навреди на околната среда и ще смути коренното население.

Египет строи магистрала на 50 см от жилищни блокове (снимки)Градското планиране е изключително трудна задача с много уравнения - като се започне от трафик и се стигне до процент на престъпността

След това магистралата преминава през джунглите, планините и пустините на тихоокеанското крайбрежие на Южна Америка. Тя пресича Еквадор, Перу и Чили, преди да завие на изток към Аржентина. След Буенос Айрес маршрутът неофициално продължава на юг.

Там отново стига до препятствие: Магелановия проток, през който трябва да се вземе ферибот до архипелага Огнена земя. Второто прекъсване отвежда автомобилистите с лодки до Уругвай и продължава нагоре по бразилското крайбрежие, минавайки през градове, като Сао Пауло и Рио де Жанейро по бразилската магистрала 116.

Приблизително 30 000-те км на Панамериканската магистрала представляват най-обширната магистрална система на Земята, минаваща през всякакъв вид терени и различни култури.