Южноафрикански вид може да атакува и измести всички обикновени пчели, клонирайки се от поколение на поколение с почти идентична ДНК без никаква разнородност, пише електронното издание Futurism.

Специфичният вид пчели, който произлиза от Кейптаун, е практически безсмъртен, тъй като може да се клонира до милион пъти, за да оцелее. Учените са изумени от факта, че копието на пчелата-майка е буквално еднакво по генетика с нейните милиони деца дори след три десетилетия на размножаване.

„Удивително е, но е и невероятно нефункционално“, каза Бенджамин Алдройд, автор на изследването и водещ професор по генетика в Сидни. Според него най-любопитният факт е, че няма генетично разнообразие във видовете.

Има много насекоми, които се размножават без партньор. Това не е нещо ново и за пчелите. Когато кралицата реши да се възпроизведе, тя „рекомбинира“ своята ДНК и нейното потомство, въпреки че е от един родител, има донякъде нова „смесена“ ДНК.

При пчелите от Кейптаун обаче подобна „рекомбинация“ отстъства - дъщерята е буквално копие на майката.

Следвате ли в социалните медии първата в света пчела-инфлуенсър?Дали не сте й последовател?


Освен че е рядък пример за клониране в дивата природа, това дава на южноафриканските пчели голяма сила - те могат да атакуват и да превземат кошерите на обикновените пчели, като ефективно ги заместят като вид, пише още изданието.

В известен смисъл те им правят услуга, защото кошерите на обикновените пчели със сигурност загиват в момента, в който царицата вече не може да се размножава. За да спасят ситуацията, работничките започват да се размножават и да снасят яйца, но тогава вече няма кой да работи и да поддържа пчелина.