Хърватия най-после откри дългоочаквания мост, свързващ две части от Адриатическото крайбрежие на страната, който същевременно заобикаля малка част от територията на Босна.

Съоръжението позволява по-лесен достъп до най-важната туристическа дестинация в страната - зашеметяващия средновековен град Дубровник.

Рано във вторник, въпреки летните горещини, много хървати се наредиха, за да бъдат сред първите, преминали пеша по моста Пелешац, който беше отворен за пешеходци преди официалната церемония по откриването му.

Съфинансиран от Европейския съюз и построен от китайска компания, елегантният въжен мост с шест пилона е рядко по рода си начинание на фона на опасенията на Европа относно опита на Китай да засили икономическото си влияние чрез инвестиции в инфраструктура.

Мостът с дължина 2.4 километра се простира над Адриатическо море, за да свърже континенталната част на Хърватия с полуостров Пелешац на юг.

Държавната телевизия HRT описа откриването му като „исторически ден, който поколения очакваха“. „Това е голям ден за Хърватия“, каза премиерът Андрей Пленкович. „Нека му се насладим.“

Във видеообръщение, излъчено на церемонията по откриването, китайският премиер Ли Къцян посочи, че мостът „илюстрира приятелските отношения“ между неговата страна и Хърватия, но също така и между Китай и ЕС, съобщава Daily Mail.

Югославия нямаше вътрешни граници между своите шест републики, включително Хърватия и Босна. Но когато се разпадна в началото на 90-те години, двете части на крайбрежието на Адриатическо море на Хърватия бяха разделени от тясна ивица територия на Босна.

И жителите, и туристите трябваше да преминават гранични проверки, което забавяше трафика и изолираше жителите на южната част от останалата територия на страната. Тази област включва Дубровник, който е в списъка на защитеното наследство на ЮНЕСКО.

Невероятно частно имение в Хърватия, струващо 28 250 евро на седмицаРазпростиращо се на пет акра в малкото селце Красица, между градовете Буйе и Грожнян, това пищно убежище е сгушено на хълм, заобиколен от лозя, маслинови горички и овощни градини

Проектът за моста най-накрая стана реалност през 2017 г., когато ЕС отпусна 357 милиона евро за него, което покри голяма част от разходите от 526 милиона евро. През 2018 г. China Road and Bridge Corporation спечели международен търг за изграждането на съоръжението.

Проектът обаче беше изправен пред критики от Босна, оплакваща се от нерешени гранични проблеми и опасения, че мостът ще затрудни достъпа до нейната част от бреговата линия.

Известна със своята зашеметяваща природа и стотици острови в Адриатическо море, Хърватия е основна туристическа дестинация, привличаща милиони туристи от Европа и целия свят всяко лято.

Туризмът е ключов за икономиката на страната, която остава сред най-слабите в ЕС.