Министерството на отбраната на САЩ реши да създаде работна група за разследване на случаите на появи на неидентифицирани летящи обекти (НЛО), се казва в съобщение на Пентагона, цитирано от ТАСС.

Целта е да се подобрят схващанията по този проблем и представите за природата и произхода на НЛО. Мисията на работната група е да открива, анализира и да картотекира онези НЛО, които могат потенциално да представляват заплаха за националната сигурност на САЩ, се посочва в документа.

По-рано телевизия Си Ен Ен, като се позова на служители на министерството, съобdщи, че Пентагонът е в процес на сформиране на такава целева група, като проектът се ръководи от първия заместник-министър на отбраната Дейвид Норквист.

През юни президентът Доналд Тръмп обеща да помисли относно снемането на секретността от материалите за НЛО и специално за т.нар. "инцидент от Розуел", случил се на 4 юли 1947 г. Тогава край ранчо недалече от Розуел, щата Ню Мексико, претърпя катастрофа въздушно кълбо, използвано за регистрация на звукови вълни от съветски ядрени опити в рамките на секретния проект на ВВС на САЩ "Могул".

Военните скриха произхода на отломките, което породи множество конспиративни теории за извънземен произход на разбилия се неидентифициран обект. Те бяха широко тиражирани от местни и национални медии в САЩ, като спекулациите продължават и до днес.

Пентагонът разсекрети три видеа с НЛО (видео)Видеата са заснети от пилоти на военноморските сили на САЩ по време на тестови полети

В края на април т.г. Пентагонът публикува видеозаписи на военноморските сили на САЩ, в които, по съобщения на медиите, са записани "въздушни явления", характеризирани като неидентифицирани. Става дума за кадри, заснети от екипажите на американски военни самолети през ноември 2004 и януари 2015 г. Те дълго време са били скривани от министерството, макар че достоверността им впоследствие е била потвърдена от ВМС на САЩ.

В края на 2017 г. стана известно, че в Пентагона е действала засекретена програма за сбор и анализ на данни за "аномални аерокосмически заплахи", за която са харчени десетки милиони долари. Първоначално тя е била направлявана от разузнавателното управление на министерството, отбелязва БТА.