Предполагаеми златотърсачки, набедени измамници и недоволни бивши. Тези петима наследници на големи богатства, някои от тях все още живи, други - не, са известни с претенциите си, оправдани или не, към състоянието на болни, починали или отчуждени съпруги/съпрузи или родители.

Сю Ан Арнал

През януари тази година Сю Ан Арнал, бивша съпруга на петролния мултимилиардер Харълд Хам, отказа чек на стойност 974 790 317.77 долара, който нейният бивш съпруг й бе изпратил, за да спази издадената от съд на Оклахома заповед.

Изглежда, че 26 години брак и 2.5 години в съда Арнал смята, че заслужава по-голям дял (няколко милиарда) от богатството на бившия си съпруг, който е главен изпълнителен директор на Continental Resources.

Появи се информация, че адвокатите на Арнал, която освен всичко получи две жилища, ранчо и други активи, обжалват решението на съда. Впоследствие обаче Арнал прие чека, изпратен от бившия й съпруг, пише CNBC.

Вижте още: Най-известните златотърсачки

Ана Никол Смит

Ана Никол Смит, която бе модел, рекламно лице и реалити звезда, привлече много внимание, голяма част от което негативно, по време на двете десетилетия, които прекара в светлината на прожекторите, след като за първи път се появи в списание Playboy в началото на 1992 г.

Като изключим преждевременната й смърт на 39 г. през 2007 г. от свръхдоза медикаменти (само пет месеца, след като синът й почина при сходни обстоятелства), събитието в живота й, което й донесе най-голямо медийно внимание, бе 16-годишната й съдебна битка за правата върху част от богатството на починалия й съпруг Дж. Хауърд Маршал, което се оценяваше на 1.6 млрд. долара.

На различни съдебни инстанции в периода 1995 – 2011 г., четири години след собствената й смърт, съдът отсъждаше, както в нейна полза, така и срещу нея. Приживе Смит твърдеше, че Маршал й е обещал част от богатството си преди брака им през 1994 г. Преди четири години Върховният съд на САЩ в крайна сметка отсъди срещу Смит.

Барбара Пиасека Джонсън

Икономът беше ...или в този случай - камериерката. Поне това са си мислели шестте деца на наследника на империята Johnson & Johnson Джон Сюърд Джонсън, когато водят дело срещу родената в Полша тяхна мащеха Барбара Пиасека Джонсън за дял от 400 млн. долара от състоянието на баща си след смъртта му през 1983 г.

Скоро след като пристига в САЩ през 1967 г., Пиасека Джонсън, известна още като Басиа, е наета като камериерка от Джонсън. Тя се омъжва за 42 години по-възрастния си работодател през 1971 г., след като той се е развел с втората си съпруга Естер.

Децата не са поканени на сватбената церемония, а години по-късно оспорват завещанието на баща си, твърдейки, че умственото му състояние не му е позволявало да посочи като негов наследник Пиасека Джонсън, която децата описват като небрежна и дори отнасяща се грубо съпруга.

Три години и милиони съдебни разходи по-късно двете страни постигат извънсъдебно споразумение, като децата на Джонсън получават около 12% от активите. Пиасека Джонсън, чието състояние до 2007 г. се оценява на 2.7 млрд. долара, става виден колекционер на предмети на изкуството и филантроп. Тя умира през 2013 г. на 76-годишна възраст.

Семейство Ейбърс ... и Мики Руни

Последните години на американската филмова легенда Мики Руни, който умира през 2014 г. на 93 г., едва ли могат да се нарекат златни.

При смъртта на Руни активите му се оценяваха едва на 18 000 долара, а някогашният крал на боксофиса бе жертва на измама на някой от двамата му доведени синове (в зависимост от това кого питате) на осмата му съпруга Джан Руни.

Двамата братя Кристофър и Марк Ейбър си разменяха в медиите обвинения в кражба и малтретиране на техния втори баща. Руни и попечителят на имуществото му обаче завеждат през 2011 г. дело срещу Кристофър и неговата съпруга Кристина, обвинявайки ги в измама и присвояване на активи.

В края на 2013 г. ищците спечлеиха дело за 2.8 млн. долара срещу Кристофър и Кристина Ейбър. Марк Ейбър (който също така използва името Марк Руни) и неговата съпруга Шарлийн са посочени за единствени наследници на Руни.

В същото време осемте биологични деца от четири от предишните му седем брака, както и последната му съпруга Джан, не получават нищо.

Вижте още: Най-богатите фамилии в САЩ

Антъни Маршал

Друг подобен случай е този с Антъни Маршал през 2009 г. Той е единственият син на нюйоркския филантроп Брук Астор и е осъден за това, че е измамил болната си майка, която умира две години по-рано на 105-годишна възраст, след като вече е боледувала от Алцхаймер.

Измамата е най-малко за 1 млн. долара. Маршал, който е бивш посланик на САЩ, служител на ЦРУ и продуцент от Бродуей, е осъден от собствения си син Филип през 2006 г.

По-възрастният Маршал е признат за виновен по 14 от 16-те обвинения срещу него. В средата на 2013 г. той излежава 2 месеца от своята присъда, преди да бъда пуснат от затвора за влошено здраве и да умре през декември 2014 г. на 90-годишна възраст.