Експертът по проблеми със съня Фелисия Овин разбива на пух и прах няколко митове за нощната почивка, които все още битуват.

1. По-малко от 1% от хората могат да оцелеят при режим 6 часа сън на денонощие
Когато започнете да спите по-малко от 7 часа на нощ, промените в организма могат да бъдат видени по работата на мозъка, казва Овин. Този режим променя когнитивните способности и концентрацията ви. По-краткият сън води до по-кратък живот.

Овин допълва, че повечето хора имат нужда от 7-9 часа сън на нощ. Децата – от още повече.

2. Не може да наваксвате със съня
Не е добра идея. Освен това изисква за всеки пропуснат час сън четири дни поред да спим малко повече. Това отново е нарушаване на режима за пълноценна почивка.

3. Алкохолът не помага за по-добър сън
Много хора използват алкохолните напитки като седативи. Има разлика между седатив и сън, казва Овин. Алкохолът ще ви помогне да заспите, но всъщност той не ни позволява да заспим по естествен начин. Той прескача някои фази на съня, а всяка една от фазите има своите функции.

Как да заспивате по-лесно, ако умът ви не спира да препускаДа бъде добре отпочинал човек е важно за неговото здраве, настроение и продуктивност

4. Жените имат нужда от повече сън, сравнено с мъжете
Дамите имат нужда от малко повече от 7 часа сън. Причината не е научно обоснована, но някои смятат, че тази нужда е свързана с хормоналните нива.

5. Дрямката може да влоши проблемите със съня
Ако искате да дремнете, направете го, но бъдете умерени. Ако спите добре, дрямката няма да ви навреди. Оплаквате се от проблеми със съня? Не лягайте да спите през деня. Рискувате да влошите нощната почивка.