Парите са много важна тема за много хора. Мисли като “Как ще си платя ипотеката?”, “Ще изплатя ли някога задълженията си?” и “Ще мога ли да се пенсионирам?” постоянно минават през главите ни.

Докато размишляваме, притесняваме се и дори се стресираме относно парите, ние използваме сериозна част от капацитета на мозъка ни. По тази причина имаме по-малко енергия, която да насочим към креативност, радост, щастие, способността да решаваме проблеми или пък да усещаме, че имаме някакъв контрол върху живота си.

Коригирането на нагласата ви по отношение на финансите не означава просто да си купите кола или да си платите задълженията. При много хора става въпрос за физическото здраве и количеството стрес, които лошата нагласа внася в живота им.

Вижте няколко типа мислене, които може би имате и които ви пречат да постигнете финансова свобода, според Entrepreneur:

1. “Някой друг ще се/трябва да се погрижи за мен.”

Спрете да чакате принца на бял кон, родителите ви, работодателя ви, съпруга/съпругата ви или приятелите ви да идват да ви спасяват. Вашето финансово бъдеще си е ваша отговорност.

Вижте още: Спри да правиш това, ако искаш да забогатееш!

Когато прехвърляте финансовата си отговорност върху някой друг, просто печелите време, плащате минимални вноски по кредитните си карти, не планирате бъдещето. Колкото по-дълго седите и чакате този магически човек да започне да се грижи за финансите ви, толкова повече ще изоставате.

Кога е най-доброто време да поемете отговорност за вашите финанси?….СЕГА.

2. “Не ме бива с парите.”

Добре дошли в клуба. Много от нас са се сблъскали със света, без да знаят как да се оправят с парите, да си правят бюджет и да планират бъдещето си във финансово отношение. Вероятно не сте били много добри и в ходенето, когато сте правели първите си стъпки.

Вероятно не сте били много добри и когато сте седнали за първи път зад волана. Точно затова трябва да имаме търпение, учители и да се упражнявате.

Финансовият мениджмънт не е талант, с който много от нас са се родили. За наш късмет, има милиони финансови книги, подкастове, онлайн курсове, консултанти съветници и треньори. Това може никога да не стане любимото ви занимание, но "Не ме бива с парите" вече не е оправдание за лошо управление на финансите.

3. “Парите са алчни или недуховни.”

Единственият начин, по който се правят пари, е като създава стойност. Няма значение дали сте главен изпълнителен директор и работник в завод. Вие придавате стойност (продукти/услуги) на този свят в замяна на друга стойност (пари).

Колкото повече стойност създавате, толкова повече получавате. Няма нищо по-духовно от това да усъвършенствате уникалните си дарби и таланти и да добавяте стойност в този свят.

4. “Не съм достатъчно ...”

Не съм достатъчно умен. Не съм достатъчно образован. Не съм достатъчно млад/стар. Запълнете празното място с дума по ваш избор. Истината е, че без значение какво извинение ще сложите на празното място, вероятно можете да намери някого, който е преодолял това препятствие, за да постигне финансов успех.

Вижте още: Това са единствените пет начина, по които можете да забогатеете

Не забравяйте, че никой няма да ви цени повече, отколкото вие цените себе си. Няма достатъчно голям бюджет, който да ви помогне да успеете, ако не вярвате, че сте достойни да успеете. Вътрешният глас, който ви казва "Не съм достатъчно ...", само ще ви принуждава да живеете посредствен живот.

5. "Страхувай се от парите, не печели пари."

Вземането на решения, базирани на страха от загуба или провал, никога не води до просперитет. Всъщност базираните на страх решение ще откраднат щастието ви или радостта от успеха.

Притеснявали ли сте се някога повече, че можете да изгубите 10, отколкото че може да спечелите 100? Ако е така, значи бизнес решенията ви са базирани на страха, а не се ръководят от просперитета. Базираните на страх решения ще ви оставят бедни.