Кратката, дори и няколкоминутна почивка, след като човек е научил нещо ново, може значително да подобри способността за запомняне, според ново проучване.

Резултатите от проучването са публикувани в журнала Psychological Science.

“Резултатите подкрепят твърдението, че формирането на нови спомени не се финализира за секунди,” казва Михаела Дюър. “Нашата работа показва, че дейностите, които вършим в първите няколко минути, след като сме научили нова информация, наистина оказват влияние върху това колко добре ще помним тази информация след седмица.”

В проучването е използвана доста малка представителна извадка от хора, така че резултатите може да не важат за всички. Проучването е проследило способността на участниците да помнят някаква история, седмица след като им е била разказана. Резултатите показват значителни различия между хората, които са си отпочинали, след като са чули историята, и тези, които веднага са пристъпили към друга задача след това.

Това е показател, че това "записване" на спомени, процес, наречено „консолидация“ (бел.ред.- средносрочна памет), отнема известно време за обработване, след като събитието се случва.

Ние бихме могли да влияем отрицателно на способностите на нашата памет, ако скачаме от една задача на друга, без да отделяме време за обработването на новата информация на спокойствие, според проучването.