Изследователи са прекарали няколко часа в проучване и заснемане на кораба при поредица от потапяния.

Дългият 115 метра американски разрушител потъва в близост до остров Самар през 1944 г. по време на ожесточена битка с огромна флотилия от японски военни кораби.

Виктор Весково, който оглавява експедицията и е управлявал подводницата, казва, че останките са толкова надълбоко, че там има много кислород и макар да има известно замърсяване, корабът е забележително добре запазен, с изключение на пораженията, които понася при битката.

USS Johnston беше открит за първи път през 2019 г., а части от разрушителя бяха заснети с дистанционно управляван апарат, пише BBC.

Голяма част от кораба обаче се намира по-надълбоко, отколкото апаратът тогава е могъл да се спусне, така че за настоящата експедиция е използвана подводница на име DSV Limiting Factor.

Плавателният съд има 9 см дебел корпус, може да събере двама души и да се спуска до най-дълбоките места. Преди това тя е изследвала най-дълбокото място в океана – Марианската падина, както и Титаник.

Откриха кораб, изчезнал преди век в Бермудския триъгълникОтдавна изгубените останки на SS Cotopaxi - параход, увековечен във филми, мемета и градски легенди, са открити край бреговете на Сейнт Августин, Флорида

Весково казва, че номер 557 се вижда много ясно от двете страни на кораба, а двете му оръдейни кули са непокътнати.

Според него корабът е изстрелял всичките си торпеда в битката с японците.

Екипът сега си сътрудничи с морски историци в опит да научи повече за битката през Втората световна война.

Относително малкият USS Johnston е силно превъзхождан от японски флот, част от който е и най-големият японски боен кораб.

От 327-членния екипаж само 141 души оцеляват при битката.