Мистериозното потъване на луксозния пътнически кораб Титаник през 1912 г. е вдъхновило десетки изследвания.

Нов проект, използващ триизмерно сканиране, има амбицията да даде отговори на някои от въпросите без отговор около трагедията, отнела живота на повече от 1500 души, съобщава CNN.

Екип от учени са използвали дълбоководно картографиране, за да създадат „точен „дигитален близнак на останките на Титаник за първи път“, според прессъобщение на Magellan, организация за дълбоководни и свръхдълбоководни проучвания, и режисьорите Atlantic Productions.


Останките се намират на дълбочина от 3800 м в Атлантическия океан. Сканирането предоставя уникален 3D изглед към целия кораб, като изображенията изглеждат сякаш не са правени под вода, посочват още от Magellan.

Извършвайки „най-големия проект за подводно сканиране в историята“, учените са успели да „разкрият подробности за трагедията и да открият нова информация за това какво наистина се е случило с екипажа и пътниците в онази съдбовна нощ“ на 14 април 1912 г., се казва в съобщението.

Сканирането на останките е извършено през лятото на 2022 г. от специализиран кораб, разположен на 700 км от бреговете на Канада, според съобщението. Членовете на екипа са спазили строгите протоколи за забрана на докосване на останките, към които изследователите са подходили с „най-голямо уважение“, гласи още съобщението.


Atlantic Productions/Magellan

Приблизително 715 000 изображения и 16 терабайта данни са събрани по време на експедицията, което e „близо десет пъти по-голямо количество от тези при всяка друга подводна 3D реконструкция, която някога е била правена“, казва главният изпълнителен директор на Magellan Ричард Паркинсън.

Инженерите могат да използват данните, за да изследват истинската механика зад трагедията, според експерта Паркс Стивънсън, който изучава Титаник от 20 години и смята, че проектът разкрива „невиждани досега подробности“.

Сканирането показва както мащаба на кораба, така и някои дребни детайли, като серийния номер на едно от витлата.

"Сега най-накрая получаваме възможност да видим Титаник без човешка интерпретация, получена директно от доказателства и данни", казва още Стивънсън, пред BBC, според когото проектът на Magellan е „началото на нова глава“ в изследването на Титаник.


Той добавя, че моделът е "една от първите големи стъпки към придвижването на историята на Титаник към изследване, основано на доказателства - а не спекулации".

Титаник е проучван обстойно след откриването на останките през 1985 г. Но той е толкова огромен, че в мрака на дълбините камерите могат да ни покажат само изкушаващи моментни снимки на разлагащия се кораб - никога целия, посочва BBC.
Новото сканиране улавя останките в неговата цялост, разкривайки пълен изглед към носът и кърмата, които са разделени на около 800 м. Огромно поле от отломки заобикаля кораба, в което са разпръснати предмети като богато украсени метални изделия от кораба, статуи и неотворени бутилки шампанско. Има и лични вещи, включително десетки обувки, лежащи върху утайката.

Морето взема своето от останките, микробите го разяждат, части се разпадат. Историците са наясно, че времето за пълно разбиране на причините за корабокрушението изтича, коментира BBC.

Сканирането обаче поне замразява останките във времето и ще позволи на експертите да се вгледат във всеки малък детайл. Надеждата е, че Титаник все още може да разкрие своите тайни.