Продължаващата климатична криза е на път да унищожи половината пясъчни плажове по света до края на века, се предупреждава в ново проучване.

Пясъчните брегове на много гъстонаселени райони, които са и популярни туристически атракции, са заплашени от рискове, като ерозия, изменение на климата и нарастващо морско равнище.

Рисковите зони включват емблематични плажни ивици, като Surfers Paradise в Куинсланд, плажовете на Сен Тропе, Хонолулу, Коста дел Сол и Уеймът, както и знаменития Копакабана в Рио де Жанейро.

Има обаче и лъч надежда, тъй като, според изследователите, умереното намаляване на емисиите на парникови газове може да предотврати 40 на сто от прогнозираните загуби.

Изследователи от Joint Research Centre на Европейската комисия в Испра, Северна Италия, са анализирали 30-годишни сателитни снимки на пясъчни плажове.

Surfers Paradise

Авторът на изследването д-р Михалис Вусдукас казва: „Резултатите показват, че около 50 на сто от пясъчните плажове по света са изложени на риск от тежка ерозия.

Половината от световните плажове могат да изчезнат до края на века при съвременните темпове на изменение на климата и повишаване на морското равнище. Ситуацията може да стане по-критична за малките общности, силно зависими от туризма,“ прогнозира той.

Пясъчните плажове заемат повече от една трета от световната брегова ивица и са ценни поради много причини. Те са не само място за отдих, но и източник на доходи.

От екологична гледна точка пък са безценни, тъй като осигуряват естествена защита от бури и циклони, посочва Daily Mail.

Това са най-добрите плажове за 2020 г., според TripadvisorИдиличен плаж на малък остров край бреговете на Бразилия е обявен за най-добрия в света от Tripadvisor за втора поредна година

Ерозията, повишаването на морското равнище и променящият се климат застрашават крайбрежната инфраструктура и хората, като някои страни ще бъдат по-засегнати от други.

Например Гамбия и Гвинея-Бисау са изправени пред загубата на над 60 на сто от своите бели пясъчни плажове. Най-потърпевша обаче ще бъде Австралия с около 12 000 км плажни ивици в риск.

Канада, Чили, Мексико, Китай и САЩ също биха били силно засегнати.

Проучването е публикувано в списание Nature Climate Change.