Сънят е златната верига, която свързва здравето и тялото.

Ето защо е важно да се замислим дали да не си легнем възможно най-рано и да се събудим дори преди да изгрее слънцето.

Ако поглеждате с недоверие към това, ето седем убедителни причини да си легнем и да се събудим по-рано:

Имате повече време за сън и почивка

Може би най-добрата полза, която ще имате от ранното лягане, е възможността да спите повече. Факт е, че човешкото тяло се нуждае от най-малко осем часа сън, така че когато заспите рано, давате на тялото си достатъчно време за почивка.

Сънят е и начинът на тялото да се възстанови. Когато спите, тялото преминава през няколко фази, възстановява мускулите, паметта и освобождава хормони, които регулират апетита и растежа.

Намаляват се нивата на стрес

Стресът е реакцията на организма към ежедневието. Засяга ни физически, емоционално и психически. Една от основните причини за стрес е липсата на сън. Когато не спим достатъчно, сме податливи на стрес. Като си лягаме рано, даваме на тялото си достатъчно време за почивка и релакс, намалявайки нивата на стрес.

Подобрява здравето на мозъка

Проучването показва, че липсата на сън може да доведе до по-висок риск от болестта на Алцхаймер. Адекватният сън помага за формирането на нова връзка между невроните и нервните клетки, които са свързани с ученето. Това означава, че по време на сън, всъщност, научавате повече. Още по-интересното е, че по време на сън мозъкът отмива токсините, които са се натрупали през деня.

Предотвратява преумората

Усещате ли постоянно умора? Проучванията показват, че липсата на сън е една от основните причини за това. Затова е време да се научите как да регулирате съня си и да имате такъв поне седем часа през нощта.

Междувременно, когато се събудите рано сутринта, намирате повече време за упражнения. Проучване установява, че упражненията с ниска интензивност намаляват симптомите на умора с до 65 процента.

Намалява риска от рак и диабет

Проучванията показват, че липсата на сън засяга хормони, които влияят на раковите клетки, като например кортизол. Когато се будите често през нощта, е по-вероятно да имате по-висок кортизол - хормонът на стреса.

Липсата на сън също увеличава риска от диабет. Недоспиването води до силен апетит, което предполага скок в нивата на кръвната захар, увеличавайки риска от диабет. Получавайки качествен сън през нощта, можем да регулираме нивата на кръвната захар, балансираме хормоните и намаляваме риска от развитие на рак.

Укрепва сърцето

Сърцето е, може би, най-натовареният орган в тялото и единственият, който определено не искате да се преуморява. Проучване от 2011 г. на European Heart Journal разкрива, че хората, които не спят достатъчно през нощта, са имали почти 50% повишен риск от развитие на сърдечни проблеми.

Все още няма твърдо заключение за това как сънят влияе върху сърцето, но може да се каже, че взимането на повече от шест часа сън през нощта е важно за поддържане на сърдечно-съдовото здраве.

Насърчава отслабването

Качеството на нощния сън определено влияе върху теглото. Няма пряка връзка между липсата на сън и наддаването на тегло, но когато човек е недоспал, е склонен да пренебрегва неща, като фитнес, избор на по-здравословна закуска, чувства се по-муден и уморен. Когато тялото е възстановено след сън обаче, има много по-голям стимул за повече движения, тренировки и да направим правилния избор на храна.

Сънят е лукс, който често приемаме за даденост, но това е само защото не осъзнаваме истинското му значение. Ако смятате, че не можете да си позволите такъв, просто не забравяйте, че почивката нощем влияе пряко на почти всяка област от живота и играе ключова роля за поддържането на сърцето, ума, душата и тялото.