Точно както на нея й се иска, повечето хора вероятно никога не са чували за фамилията Райман.

Много хора обаче вероятно многократно са използвали продукти, които са част от тяхната империя – обувки Jimmy Choo, презервативи Durex, кафе Peet’s, десертче на Mondelez или парфюм Calvin Klein.

В понеделник бизнес конгломератът на фамилията JAB Holding Company обяви, че ще плати 13.9 млрд. долара в брой, за да добави друг добре известен продукт към своя портфейл - Keurig Green Mountain, производител на кафе и на домашни и офис машини за кафе.

Офертата оценява компанията със 78% над цената на затваряне на акциите от петък, а новината ги оскъпи още повече. (Състоянието на основателя на компанията Боб Стилър скочи с близо 300 млн. долара за ден, но въпреки това остава доста по-малко, в сравнение с времето, когато акциите й достигнаха своята връхна цена).

Фамилията Райман е една от най-богатите в света, като състоянието й се оценява на най-малко 19 млрд. долара. Петима нейни членове са милиардери, като състоянието на четирима от тях е от по над 4 млрд. долара, пише Forbes. Това са Волфганг Райман, Матиас Райман-Андерсен, Щефан Райман-Андерсен, Ренате Райман-Хаас и Андреа Райман-Чиадели.

Братята и сестрите са потомци на германския химик Лудвиг Райман, който през 1828 г. се присъединява към Йохан Адам Бенкисер и едноименната му компания в Лудвиксхафен, Германия, като се жени за една от дъщерите на Бенкисер.

В крайна сметка Райман наследява цялата компания. Неговият внук Алберт Райман поема управлението през 1952 г. и решава да насочи компанията в нова посока, добавяйки потребителски стоки към дейноста й. Когато умира през 1984 г., неговите девет осиновени деца, никое от които никога не е работило за компанията, наследяват по 11.1% от John A. Benckiser (JAB).

Вижте още: Фамилията, която държи в ръцете си сделка за 100 млрд. долара

Неучастието в бизнеса изглежда е част от фамилната политика, според която също така при навършване на 18 г. се подписва кодекс, с който членовете на фамилията обещават да избягват колкото се може повече публичността, което прави Райман една от най-потайните милиардерски фамилии.

Пет от споменатите по-горе братя и сестри наследници вече не са акционери в JAB, продавайки акциите си на останалите четирима. Волфганг, Матиас, Щефан и Ренате притежават общо 95% от компанията, които контролират от Виена.

Андреа Райман-Чиадели, която в момента е американска гражданка и живее в Ню Хампшир, продава дела си през 2003 г. за близо 1 млрд. долара и в момента е най-ниско класираният член на фамилията в класацията на милиардерите на Forbes. Останалите братя и сестри, които са продали дяловете си, се смята, че са го направили в края на 90-те години за неизвестни, но вероятно по-ниски суми.

Накратко, макар и да не се занимава активно с управлението на компанията, фамилията контролира изкъсо JAB Holding Company, която днес се състои от четири основни части – 70-процентен дял в публичната компания за производство на парфюми Coty Inc; 10.6-процентен дял в публичната Reckitt Benckiser; модната група за луксозни марки JAB Luxury (Jimmy Choo, Belstaff, Bally); и кафе гигантът Jacobs Douwe Egberts.

Изричната цел на последната сделка на фамилията е да бъде създадена най-голямата компания за кафе в света.

Със сделката за Keuring Green Mountain, обявена в понеделник, JAB ще постигне точно това и ще изпревари Nestlé по глобални годишни приходи от кафе.

Колкото и потайна да е фамилията обаче няма как да избегне медийното внимание, когато се опитва да поеме контрола над една цяла индустрия.