Клинтън Портис бе един от водещите състезатели на позицията рънинг бек в НФЛ в продължение на девет сезона. Той е шестият най-добър в историята по спечелени ярдове с топката в ръце на мач. Той също така получи сериозно заплащане за усилията си на игрището.

Портис заработи над 40 млн. долара през кариерата си. Когато финансовите му консултанти обаче губят голяма част от тези пари, след като той спира със спорта, Портис решава да ги убие, пише Sports Illustrated.

От изданието описват как 35-годишният Портис издирва с пистолет бившите си финансови консултанти, но за щастие, така и не успява да ги открие, а впоследствие е разубеден да не го прави от негов приятел. Ако пък ги беше намерил, “вероятно щяхме да правим това интервю в затвора”, казва той пред Sports Illustrated

Портис завежда съдебни дела срещу двама от консултантите си в периода 2011 – 2013 г. Част от обвиненията са, че консултантите му са изгубили 1 млн. долара от неговите пари, инвестирайки в казино в Алабама, което било затворено и че източили над 3 млн. долара от банковите сметки на Портис.

Единият от тях е бивш служител на Stratton Oakmont - компанията, която вдъхновява създаването на филма “Вълка от Уолстрийт.” Тази компания прекратява дейност през 1996 г.

“Те изглеждат впечатляващи,” казва Портис пред Sports Illustrated за консултантите. “Усложненията започват, защото не разбираш. Не знаеш какво казват, а просто участваш.”

Двамата били в списък на одобрените финансови консултанти, които от Асоциацията на играчите в НФЛ предоставят на състезателите.

И двамата консултанти имат забрана да участват във финансовата индустрия от финансовия регулатор на САЩ FINRA. Портис е ядосан, че не са получили друго наказание. “Нямаше затвор, нямаше нищо,” казва той пред списанието.

Уроци за всички инвеститори

Повечето хора не разполагат с десетки милиони долара, които да инвестират, но всички инвеститори могат да извлекат поуки от тази история:

Ако не разбирате дадена инвестиция, не влагайте пари.

Не е проблем да държите парите си в банката, докато не измислите какво да правите.

“Финансовият консултант не е твой приятел. Той е твой служител,” казва бившият играч от НФЛ Патрик Кърни. “Ако не знаете как правилно да прецените подобен служител, трябва да сложите парите си в спестовна сметка, докато научите.”

Ако сте човек, който просто иска да инвестира и да забрави, защото не планирате вманиачено да проверявате акаунта си всеки ден, можете да приемете съвета на легендата в инвестирането Джак Боугъл и да се “придържате към простите неща.”

Боугъл създава индексния фонд, който е считан за “пасивно инвестиране.” Няма мениджъри, които вземат решения; фондовете просто отразяват движението на борсови индекси, като S&P 500. Тъй като не е активно управлявана, таксите за подобна инвестиция са по-малки.

Бившият играч на Грийн бей Пакърс от НФЛ Тим Мастей използва този подход и сам инвестира средства в индексни фондове.

Задавайте на потенциалните инвестиционни консултанти много въпроси

“Това, за което съжалявам най-много, е, че доверих парите си на тези хора,” казва Портис. “Не трябва да го правите. Вместо това отидете в банката.”

Ако искате обаче да ползвате услугите на някого, за да управлявате парите си, трябва да наемете сертифициран инвестиционен консултант. Преди обаче да му предоставите каквито и да било пари, трябва да задавате много въпроси, казва Кърни, който работи с играчи от НФЛ в тази насока.

Той съветва играчите да задават на потенциалните си финансови консултанти следните въпроси:

  • Колко пари изкарват
  • На колко възлиза състоянието им
  • Какво разходи имат
  • Какви данъци плащат
  • Какви ценни книжа притежават
  • Кърни съветва играчите да започват срещите си с финансовите си консултанти, като ги карат да отворят личните счетоводните баланси. “Ако един финансов консултант вече не е натрупал сам богатство, защо някой трябва да му поверява задачата да натрупа състояние за него?”