Регистрираха повече от 1000 манти, живеещи във води близо до Индонезия, което дава надежда за бъдещето на застрашения вид.

Учените изчислиха за първи път броя на наречените още морски дявол хрущялни риби, обитаващи океана в националния парк Комодо - обект от световното наследство на ЮНЕСКО, където видът е туристическа атракция.

Те посочват, че районът може да е ключът към регионалното възстановяване на популацията на мантите, които са застрашени главно от търговския риболов.

През миналия декември статутът на опазване на гигантския скат манта беше променен на „застрашен“ в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата (IUCN).

Рифовите манти (Mobula alfredi), чиято дължина достига до 5 м, живеят и се хранят в плитки крайбрежни местообитания. Те също така посещават „почистващи станции“ на коралови рифове, за да се хранят с паразити или мъртва кожа от малки риби.

Мантите присъстват целогодишно в националния парк Комодо, опитвайки се да отнемат титлата на известния комодоски варан като най-търсената мегафауна от посетителите.

Изследователите са работили с водолазите от парка, за да получат идентификационни снимки на мантите и да ги предадат на MantaMatcher.org - онлайн база данни за манта и други скатове.

Голяма част от изображенията са направени само на четири места от повече от 20 често посещавани от туристически лодки обекти.

Животните се идентифицират по техните уникални и понякога поразителни шарки на корема. Резултатите от проучването показват, че някои манти са се движили само из парка, а други чак до Нуса Пенида - на повече от 430 км.

Риболовната дейност е забранена в много крайбрежни зони в националния парк Комодо от 1984 г., включително в местообитанията на мантите, което предлага известна защита.

Въпреки това, поради незаконна риболовна дейност и придвижването на животните в оживени води, изследователите казват, че видът продължава да е изправен пред редица заплахи от риболова.

10 необичайни вида акули, които не подозирате, че съществуватАкулите са едни от най-очарователните и неразбрани животни на планетата

Според проучването около 5% от мантите на Комодо имат трайни наранявания, които вероятно са резултат от срещи с риболовни съоръжения.

Популярността на националния парк Комодо сред туристите нараства, което води до 34% увеличение на туристическите лодки, посещаващи местообитанията на мантите, което може да има отрицателно въздействие върху вида.

През 2019 г. са въведени ограничения за броя лодки и хора, които могат да посещават едно от най-известните места за наблюдение на манти.

Като варианти за минимизиране на въздействието от туризма се предлага ограничаване на броя на туристическите лодки и въвеждане на задължителни правила на поведение за плуващите и гмуркачите при среща с манта.