Учени установиха, че прасетата могат да играят на видео игри, след като подложиха четири обичащи забавленията прасета на тест.

Четирите прасета с имена Хамлет, Омлет, Ебъни (Абанос) и Айвъри (Слонова кост) са били обучени да използват джойстик, подобен на тези от аркадните игри, за да насочват към стени курсор на екран срещу тях.

Учените твърдят, че фактът, че прасетата са разбрали връзката между джойстика и играта, "си е цял подвиг".

Прасетата дори продължавали да играят и след като диспенсърът, от който получавали храна като награда, се развалил.

Обикновено прасетата получавали лакомство, ако "победят" в дадено ниво на играта. По време на тестовете обаче диспенсърът за храна се счупил, а те продължавали да минават нивата, насърчавани от милите думи на учените.

"Този тип проучване е важен, защото, както при всички съзнателни същества, начинът, по който общуваме с прасетата и се отнасяме с тях, им влияе и е от значение за тях," казва пред BBC главният автор на проучването доктор Кандис Крoуни.

Снимка: frontiersin.org

Екипът също така смята, че фактът, че прасетата могат въобще да играят на видеоигри, тъй като те са далекогледи и нямат ръце или палци, е "забележителен".

За прасетата обаче не е било никак лесно.

От двете прасета от порода Йоркшир, Хамлет се справя по-добре от играта от Омлет, но двете животни започват да се затрудняват, когато става по-сложно, като постигали целта под половината от времето.

Фотосесия на новородено прасенце хит в интернет (снимки)Професионалните фотосесии са чудесен начин за отбелязване на редица поводи (рождени дни, сватби, годишнини и т.н.), както и за приветстване на новия живот, в случаите на фотосесии за новородено

Разликата в уменията на другите две микропрасета е по-голяма. Айвъри успява да уцели мишените от една стена в 76% от времето, докато Ебъни в едва 34%.

Въпреки това учените са доволни от факта, че опитите са били умишлени и целенасочени, а не произволни.

Това означава, че "в някаква степен всичките те са направили асоциацията между джойстика и движението на курсора ".

Проучването е публикувано в журнала „Граници на психологията“.