Как да живеем по-дълго е въпрос, който тревожи хората от векове. Ново изследване установи, че повече време навън намалява риска от преждевременна смърт, пише Daily Express.

Часовете навън са пряко свързани с щастието, установила изследователка от университета в Британска Колумбия.

Упражненията навън, или на фона на снимки с природни пейзажи, могат да намалят кръвното налягане и да понижат риска от сърдечно заболяване.

По-дългото време в затворено помещение намалява усещането за щастие и се отразява зле на социалното и психическо благосъстояние, установили още изследователите.

Миналата година беше установено, че насладата от живота намалява с 25 на сто риска от преждевременна смърт.

„Моето изследване беше съсредоточено върху щастието, емоционалното, психическото и социалното благосъстояние“, казва изследователката Холи-Ан Пасмор.

„Установих, че дори човек да не прекарва много време навън, но забелязва как заобикалящата го природа го кара да се чувства, това повишава нивата на щастие и засилва връзката със самия живот“, отбелязва Пасмор.

Тя помолила 400 души да записват как са се почувствали, след като са видели нещо от заобикалящата ги среда или нещо, сътворено от човека.

Изпратени били над 2500 снимки, които разкрили, че хората са по-щастливи, след като наблюдават природно явление.

Предишни изследвания установиха, че природата се отразява благотворно върху здравето и чисто физически. Прекарването на известно време навън намалява стреса, който, от своя страна, повишава риска от затлъстяване, сърдечно заболяване, диабет, деменция и астма.

Животът в зелена среда понижава риска от преждевременна смърт. Хората, които живеят в район с едва 10% повече зелени пространства, удължават живота си с пет години.

Освен това бадемовото масло понижава риска от инсулт и сърдечни заболявания. Маслото съдържа основни съставки, като желязо, калий, магнезий и цинк. Шепа бадеми на ден помагат и за контролирането на диабета.