Преподавател в Харвардския университет смята, че Земята е била посетена от извънземен обект през 2017 г.

В своята нова книга „Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth“ теоретичният физик Ави Лоуб развива теорията за обект със странна форма, който е навлязъл в нашата слънчева система преди няколко години.

Междузвездният обект на име "Оумуамуа" е забелязан първо с телескопа Pan-STARRS в обсерваторията Халеакала в Хавай през 2017 г. Учени са установили, че той е преминал през еклиптичната равнина на Слънчевата система на 6-и септември, идвайки от посоката на Вега, звезда от съзвездието Лира, което се намира на около 25 светлинни години от нашата планета. Само три дни след това, Оумуамуа (хавайското наименование на "разузнавач") започнал да ускорява в посока слънцето преди в крайна сметка да се доближи до Земята на 7 октомври, "насочвайки се бързо към съзвездието Пегас и отвъд него," според Лоуб.

Някои учени твърдят, че Оумуамуа, за който се смята, че е първият междузвезден обект, засечен в нашата слънчева система, е просто поредната комета. Лоуб, който оглавява отдела по Астрономия в Харвардския университет, отхвърля това предположение, тъй като то разчита прекалено много на "познатото", пише Complex.

"Какво би се случило, ако пещерен човек види клетъчен телефон?", казва той в интервю за New York Post. "През целия си живот той е виждал само камъни и би си помислил, че това е просто лъскав камък."

Проучване: Галактиката ни може да е пълна с мъртви извънземни цивилизацииПроучването, което все още не е преминало партньорска проверка, също така разглежда фактори, които може да са сложили край на тези цивилизации

Според Лоуб има две големи подробности, които предполагат, че Оумуамуа не е просто комета, а по-скоро извънземна технология. Първата от тях са размерите на обекта, тъй като е определено, че "дължината му е била между пет и десет пъти по-голяма от широчината." Лоуб твърди, че наподобяващата пура форма не е типична за естествен космически обект.

Според него обаче основното, което подкрепя теорията му, е движението на Оумуамуа.

"Нещото, което накланя везните, е прекомерното му отблъскване от слънцето," казва той.

Лоуб обяснява, че гравитационната сила на слънцето би накарала приближаващ обект да увеличи скоростта си, а в крайна сметка да го отблъсне, принуждавайки го да се движи по-бавно, докато се отдалечава. Според него това не се случва с Оумуамуа, който ускорява "леко, но статистически до изключително значима степен", докато се отдалечавал все повече.